17 Ocak 2012 Salı

Biz Bitti Demeden, Bu Dava Bitmez!

Hrant'ın Arkadaşları, Hrant'ı öldürmeye karar verenlerin, cinayeti işleyenleri "iki üç tetikçi" diye gösterip gizlenmeye çalışacağını söyledi ve ekledi: "Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek."İstanbul Şişli'de 19 Ocak 2007'de Agos gazetesi önünde öldürülen gazeteci Hrant Dink cinayeti davasının 25. duruşması Beşiktaş Adliyesi'nde görülüyor.

"Hrant'ın Arkadaşları", Beşiktaş İskelesi'nde bir araya gelerek "Bu dava öyle bitmez", "Celalettin Cerrah, Cemil Çiçek yargılansın" dövizleriyle Dolmabahçe'den iskeleye "Unutmayacağız ve Affetmeyeceğiz" pankartıyla yürüyen diğer grupla birleşerek "Hrant için adalet için" dedi.

Hrant'ın Arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Garo Paylan, Hrant'ı öldürmeye karar verenlerin, duruşmda cinayeti işleyenleri "iki üç tetikçi" diye gösterip gizlenmeye çalışacağını söyledi.

"Biz Hrant için içeride neye göre karar vereceklerini biliyoruz.

Bu karar devletin kararıdır. Emniyetiyle, jandarmasıyla, istihbaratıyla, yargısıyla, medyasıyla, hükümetiyle, muhalefetiyle beş yıl önce Hrant'ı aramızdan almaya karar vermiş olanlar şimdi adalet saraylarında bir karar daha verecekler.

İki, üç tetikçinin işi diyecekler. Karanlık dünyalarında gizlenmeye çalışacaklar. Bunu nasıl başarabilirler.

Biz onları tanıyoruz.

Bilmedikleri bir şey var, biz bitti demeden bu dava bitmeyecek. İki gün sonra arkadaşımızı aramızdan almalarının 5. yılı olcak. Tam beş yıldır yüzlerine haykırdığımız gibi sözümüzü yineleyeceğiz.

Katilsiniz.

Ve akıttığınız kanımız ancak adaletle susacak. 19 Ocak'ta, Taksim'den Hrant'a doğru yürüyeceğiz. Saklandığınız yerlerden bir bir bulup çıkarana kadar sokaklarda olacağız."

Beşiktaş Adliyesi'ne gelenler arasında Rakel Dink, Sırrı Süreyya Önder, Mehmet Bekaroğlu,  Gülten Kaya, Funda Şirinkal, Ayşegül Devecioğlu, Oral Çalışlar, Gencay Gürsoy, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Ferhat Tunç, Eşber Yağmurdereli, Ufuk Uras, Özcan Alper de vardı.

Hrant Dink'in öldürülüşünün 5. yıl dönümünde 19 Ocak'ta, saat 13:00'te Taksim'den Agos gazetesine yürünecek.

Kaynak: Bianet