18 Ocak 2012 Çarşamba

Jandarma taburunda insan kemiği

Diyarbakır'da geçtiğimiz hafta yapılan kazılarda bulunan insan kemiklerinin ardından, Silopi'deki jandarma komutanlığında başlatılan kazılarda da kemik parçaları bulundu.

Şırnak Silopi'de 19 yıl önce kaybolduğu iddia edilen 6 köylüyle ilgili soruşturma kapsamında Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı'nın bulunduğu bölgede sabah saatlerinde kazı başlatıldı.

Diyarbakır Barosu'ndan avukat Tahir Elçi ve kayıp köylülerin yakınlarının da katıldığı kazıda 3 adet kemik bulundu.

Kazı çalışmasına havanın kararması nedeniyle yarın devam edilmek üzere ara verildi. Tahir Elçi yaptığı açıklamada, gün boyunca devam eden kazılarda 3 adet kemiğin bulunduğunu belirterek, "Bulunan kemik parçaları muhafaza altına alındı. Ancak, ceset kalıntısına ulaşılmadı. Bugünkü kazı havanın kararması nedeniyle sona erdi. Yarın saat 09.00 aynı bölgede kazı çalışması yeniden yapılacak" dedi.

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği'nce yürütülen soruşturma, 1993 yılında taburda görev yapan bir askerin ifade vermesiyle başlamıştı. Asker, 19 yıl önce PKK'ye yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan, sonrasında da kaybolan köylülerin tabur içine gömüldüğünü itiraf etmişti.

Çizdiği krokiyi savcılığa teslim eden tanığın beyanı doğrultusunda Silopi Görümlü Taburu'nda yer tespiti yapılmış ve savcı denetiminde bu sabah saat 11.0'de kazı yapılmaya başlanmıştı.

Diyarbakır İçkale Mevkii'nde geçen hafta başlatılan kazılarda da, bugüne kadar 15 insana ait olan kafatası ve kemik parçası bulunduğu açıklandı.

Kaynak: ETHA