24 Ocak 2012 Salı

Maltepe işçileri yeniden direnişte

Maltepe Belediyesi'nden atılan taşeron işçiler, CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Zengin'in verdiği sözleri tutmaması üzerine yeniden direnişe başladı. Belediyenin direnişlerini kırmak için türlü oyunlar oynadığını belirten işçiler, “Sonuna kadar direneceğiz” dedi. İşçiler, Ankara'ya yürümeyi planlıyor.


28 günlük direnişlerinin ardından taleplerinin kabul edilmesi üzerine direnişlerini sona erdiren Maltepe Belediyesi taşeron işçileri, CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Zengin'in sözünü tutmaması üzerine yeniden direnişe başladı.

İhale ve şartnamelerdeki koşulların yerine getirilmesine karşı "Kölece çalışma koşullarına hayır" diyerek örgütlenen Maltepe Belediyesi taşeron işçileri, yaptıkları basın açıklamasının ardından işten atıldı. CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Zengin, direnişin 28. gününde işçilerle görüşmesi için Siyasi Basın Danışmanı Yüksel Çiftçi'ye tam yetki verdi. İşçilerle görüşen Çiftçi, komisyon kurulacağını ve taleplerinin kabul edileceğini bildirdi. Çiftçi'nin, taraflar arasında protokol imzalanacağı sözünü vermesi üzerine işçiler, direnişlerini durdurma kararı aldı. 2 gün sonra verilen randevuya gelmeyen Çiftçi, işçilere, "Komisyon kurulmasını kabul etmiyoruz. Talepleri yerine getirmeye çalışacağız, atılan işçiler işlerine geri alınacak" yanıtını verdi. 9 işçiden sadece 5'i işe geri alındı, 4 işçinin ise daha sonra işe alınacağı söylendi. Büroda çalışan ve makam şoförlüğü yapan işçiler, işlerine iade edilmek yerine, kendi deyimleriyle, "taş dizmeye" gönderildi.

CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve tam yetki verdiği Çiftçi'nin verdiği sözleri tutmaması üzerine pankartlarını asan, direniş önlüklerini yeniden giyen işçiler, direnişlerini yeniden sürdürme kararı aldı.

Kaynak: ETHA