25 Ocak 2012 Çarşamba

Kampana'da bayram havası

Kampana Deri işçileri, dün kazandıkları işe iade davasını, bugün sınıf dostlarıyla kutladı.


311 gündür direnişte olan Kampana Deri işçileri, dün lehlerine sonuçlanan işe iade davasını direniş yerinde kutladı.

Tuzla Organize Deri Sanayi'ndeki diğer deri fabrikalarında çalışan Deri-İş üyesi deri işçilerinin yanı sıra, Sendikal Güç Birliği Platformu'na bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, DİSK'e bağlı Genel-İş, ESP, EMEP Tuzla ilçe örgütleri, UİD-DER'in de aralarında olduğu çok sayıda sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü direniş alanına geldi.

Türk-İş'e bağlı sendikalar, Kampana Deri'yle dayanışma amacıyla topladıkları 25 bin 900 TL parayı, Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay'a teslim etti.

İşçiler kazanımı halaylarla kutladı. Kutlama sırasında, "Zafer direnen emekçinin olacak", "Birleşen işçiler yenilmezler", "Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır", "Susma haykır, sendika haktır" sloganları atıldı.

'3 BİN GÜN DE OLSA DİRENECEĞİZ'

Deri-İş Sendikası Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, işverenlere seslendi, "Hukuk dediniz, hukuk yerini buldu, bizi haklı gördü. 'İşçiler sendikal faaliyetlerinden dolayı işten atılmıştır' dedi. Gelin, daha fazla uzatmayın, işçiler ve Deri-İş'le masaya oturun, ve sorunu çözün. Yoksa 300 değil 3 bin gün de olsa, direneceğiz" dedi.

'MÜCADELE DAYANIŞMAYI BÜYÜTÜR'

Sendikal Güç Birliği Platformu İstanbul Şubeleri adına konuşan Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Gülüm, Kampana Deri işçilerinin 311 gündür geleceği ve aşı için direndiğini söyledi, "Mücadele yürütenler, işçi sınıfının birliğini ve dayanışmayı büyütmüşlerdir" dedi. Gülüm, TEKEL direnişinde ortaya çıkan dayanışmanın buna örnek olduğunu söyledi.

Gülüm, Bolu-Gerede'de de kölelik koşullarına karşı yürüyen işçilerin eylemini, Maltepe Belediyesi'nde işçilerin taşerona karşı sürdürdüğü direnişi "Daha büyük mücadelelerin habercisi" olarak değerlendirdi.

'İNSANCA ÇALIŞMA İÇİN DİRENİYORUZ'

Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, "Bu baskıcı dayatmaya, bu çağdışı koşullara boyun eğmeyeceğiz, direnişleri zafere taşıyana kadar direneceğiz" dedi.

Esnek çalışma koşullarına dikkat çeken Servi, "Esnek çalışma, kölelik koşullarına karşı, insanca çalışma koşulları için direniyoruz. Bu sadece, Kampana Deri ya da deri sektörünün değil, herkesin ortak sorunu" diye konuştu.

Servi, Tuzla Organize Deri Sanayi'ndeki tüm işverenlerinde gözlerin Kampana'da olduğunu kaydetti, "Eğer biz direnmezsek, eğer kaybedersek, diğer işverenler de şunu diyecek: 'Niye kurallı çalışayım? Niye fazla mesai ödeyim? Niye sosyal hak vereyim?' Ama biz asla vazgeçmeyeceği" dedi.

Kaynak: ETHA