25 Ocak 2012 Çarşamba

'İskenderun cezaevinde gerginlik sürüyor'

İHD, İskenderun Cezaevi'ne sürgün sevk edilen, gardiyan ve jandarmanın saldırısına maruz kalan tutuklulara yönelik baskıları protesto etti. İHD, cezaevinde gerginliğin sürdüğüne dikkat çekerek, durumun kaygı verici olduğunu vurguladı.

İHD İskenderun Şubesi, İskenderun Cezaevi'nde siyasi tutuklu ve hükümlüleri maruz kaldığı baskı ve saldırıları protesto etti.

İskenderun Cezaevi önünde yapılan açıklamaya ESP, EMEP ve Eğitim-Sen üyeleri de destek verdi. Burada açıklama yapan İHD Şube Başkanı Sadullah Çağlar, ülke genelinde cezaevlerinde yaşanan olayların endişe verici olduğunu söyledi. Cezaevlerinde tecrit uygulamasının sistemli olarak ağırlaştırıldığına dikkat çeken Çağlar, bununlar demokrasi güçlerine gözdağı verilmek istendiğini kaydetti.

Çağlar, Ömer Çakır, Yılmaz Kahraman, Yılmaz Yıldız, Nizam Aka, Ali Çatı isimli tutukluların Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nden hiç bir açıklama yapılmadan İskenderun Cezaevi'ne sürgün edildiğini hatırlattı. Tutukluların, İHD'ye yaptıkları başvurularda jandarma ve gardiyanların saldırısına uğradıkları bilgisini verdiklerini açıklayan Çağlar, konuya ilişkin cezaevi yönetimi ile görüşme yaptıklarını açıkladı. Aradan ik ay geçmesine rağmen koşulların düzeltilmediğini belirten Çağlar, gerginliğin sürdüğüne ve tutukluları her an yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalacakları yönünde kaygılı olduklarını ifade etti.

Cezaevindeki sorumluların Adalet Bakanlığı'nın tavrından cesaret aldığını söyleyen Çağlar, "Özellikle AKP iktidarının şiddet içeren katı tutumu cezaevlerine yansımaktadır. Gerek ülke genelinde gerek Kürt kimlikli siyasilere uygulanan tecrit ve şiddet 12 eylül yasalarından kaynaklanmaktadır. DGM'lerin yerini alan Özel Yetkili Mahkemeler hukuk devletini tartıştırır duruma getirmiştir. Şiddet insanlık suçudur ve biliyoruz ki bu ülkenin iç barışa ihtiyacı vardır" diye konuştu.

Cezaevlerinde uygulanan tecrit ve baskı politikalarına son verilmesini isteyen İHD Başkanı Çağlar, İskenderun Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Kaynak: ETHA