18 Ocak 2012 Çarşamba

Filmmor Başlıyor

Filmmor Kadın Filmleri Festivali 10. yılını kutlayacak. Festival, kadın sinemasını İstanbul, Van, Hakkari ve Çanakkale'ye taşıyacak.


10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor. Sinema tarihinin ilk kurmaca filmini çeken Alice Guy-Blache filmlerinden başlayarak Marleen Gorris'e uzanan bir seçkiyle feminist sinemayı var eden, feminist sinemanın yüzakı yönetmenlerinin filmlerini  Feminist Sinemanın 100 Yılı Filmmor'un 10 Yılı özel seçkisinde buluşacak.

Festivalin ilk ayağı 9-19 Mart'ta İstanbul'da İstanbul'da gerçekleşecek. Ardından Van Kadın Derneği (VAKAD) ortaklığıyla prefabrikler, çadır kentlerde de olsa Van'da; Yüksekova Kadın Derneği ortaklığıyla Hakkari'de; Çanakkale El Emeğini Değerlendirme Derneği (ELDER) ortaklığıyla Çanakkale'de sürecek.

Yirmiyi aşkın ülkeden yetmişin üzerinde filmin gösterileceği festival, dünyanın farklı ülkelerinden konuklar, tema bölümleri, toplu gösterimler, panel, konferans ve atölyelerle 10. yılını kutlayacak.
Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın farklı ülkelerinden kadınların kısa/uzun, belgesel/kurmaca/animasyon/deneysel filmleri "Kadınların Sineması" bölümünde yer alacak.

Tutkuyu Filme Almak (Filming Desire) filmi ile festivalde daha önce yer alan Marie Mandy bu yıl toplu gösterimiyle festivale konuk olacak. "Tunus'un Yaseminleri" bölümünde Tunus'tan kadın yönetmenlerin filmleri ve "Cins-iyet-ler" bölümünde cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair filmler gösterilecek.

Festival; açılış/kapanış törenleri, 4. Altın Bamya Ödülleri, yönetmenlerle söyleşiler, atölye, panel ve diğer etkinliklerle birlikte dört ilde gerçekleşecek.

* Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kaynak: Bianet