17 Ocak 2012 Salı

Azmettirenlere dokunulmadı

Dink cinayetinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yasin Hayal'in babası, tetikçilerin içeride olduğunu azmettirenlere dokunulmadığını söyledi. Baba Hayal, oğlunun 24 Ocak'ta serbest bırakılacağını iddia etti.

Hrant Dink davasında 'tasarlayarak öldürmeye azmettirmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran Yasin Hayal'in babası Bahattin Hayal, oğlunun 24 Ocak'ta serbest bırakılacağını iddia etti.

Baba Hayal, "Örgüt olmadığı içinde Yargıtay aşamasında Yasin'in 5 senelik tutukluluk süresini dolduracağı için ayın 24'ünde çıkması gerekir. Ondan sonra Yargıtayın vereceği karara göre tekrar içeri alınır mı bilemiyorum" iddiasında bulundu.

ERHAN TUNCEL'İ SUÇLADI

Dink cinayetinin bir numaralı sanığının Erhan Tuncel olduğunu söyleyen baba Hayal, "Biz bunu defalarca söyledik. 'Erhan Tuncel bunun bir numaralı sanığıdır' dedik. Bunun üzerine gitmediler. Onu ödüllendirdiler.

'TETİKÇİLER YAKALANDI, GERİSİ KALDI'

Asker var dedik, polis var dedik içinde. Samsun'da çekilen resimler var, niye çekilmiş bunları söyledik. Ama olmadı. Aynı yerleşik düzen, bütün siyasi cinayetlerde olan şeyler, burada da aynı olmuştur. Siyasi cinayetlerde tetikçiler yakalanmıştır, içeri atılmıştır, gasbedilmişlerdir, doğrusu gerisi kalmıştır. Burada da aynı, beklenen şey."

'TETİK ÇEKMEYEN BİR TETİKÇİ'

Yasin Hayal'in "tetik çekmeyen bir tetikçi" olduğunu söyleyen Bahattin Hayal, şunları kaydetti:

"Benim düşünceme göre Yasin Hayal bir Ogün Samast'tı. Ben bunu defalarca söyledim. Tetikçiydi, kullanılmıştı, piyondu. Tetik çekmeyen tetikçiydi. Yasin Hayal, Trabzon'da olup da İstanbul'da adam öldürülüyorsa bunun ağırlaştırılmış müebbet ile ne alakası var."

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yargılanan Yasin Hayal, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Erhan Tuncel ise Mc Donald's'ın bombalanması eylemi nedeniyle 10 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Tuncel hakkında, yattığı süre dikkate alınarak tahliye kararı verilmişti.

Kaynak: ETHA