20 Şubat 2012 Pazartesi

Munzur’da 15 yıllık kaçak HES

Munzur’daki milli parkta 15 yıllık kaçak HES ortaya çıktı. Çevre ve Orman Müdürü ile yardımcısına konuyla ilgili dava açıldı.

Türkiye’nin en eski milli parkı olan Munzur’da 15 yıllık kaçak HES olduğu çevreci bir avukatın girişimleri sonucunda ortaya çıktı. Milli Park’a HES izni veren dönemin kamu görevlileri hakkında dava açıldı. Avukat Barış Yıldırım, HES’in milli parkın sınırlarına kaçak olarak yapıldığını belirterek müracaatta bulundu.

Radikal Gazetesi, Mart 2010’da konuyu araştırdığında Çevre Bakanlığı ‘Evet farkındayız, araştırıyoruz’ cevabını vermişti. Son olarak Tunceli Savcısı Muzaffer Demirbilek, dönemin Tunceli İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Ali Arguç ile yardımcısı Ali Haydar Gürsönmez hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle dava açtı.

Her iki sanığın 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede, iki yetkilinin, milli park sınırları içinde mevzuatlara göre herhangi bir yapı ve tesisin inşa edilemeyeceği düzenlenmiş olmasına rağmen, durumu üstlerine ‘bildirme’ dışında işlem yapmamakla suçlanıyor.

Kaynak: ETHA