22 Şubat 2012 Çarşamba

Monsanto Vietnam'a Dönüyor: Kimyasal Savaştan GDO Taarruzuna

Monsanto çokuluslu bir biyoteknoloji şirketi. 50 ülkede faaliyet gösteriyor ve 18 bin çalışanı var. Ana faaliyet alanı küresel ölçekte GDO’lu ürünlerin ekim ve satımı. Dünya özel tohum pazarının yaklaşık üçte birini (yüzde 23) elinde tutan, Asya’dan Güney Amerika’ya kadar “tarımsal ticaret” adı altında yıkımlar üreten ve rüşvetçiliği nedeniyle mahkûm da olmuş  Monsanto şirketi, Hindistan’da çiftçiler arasında “gestapo”  ya da “mafya” lakabıyla anılıyor.

Ancak tarihî olarak Monsanto şirketinin asıl şöhreti, ABD Ordusu’nun Vietnam Savaşı sırasında kullandığı kimyasal silah  Agent Orange’ın yaratıcısı olmasından geliyor. Monsanto’nun ürettiği ve Amerikan ordusunun ilk 7 Şubat 1967 günü Vietnam’da kimyasal savaş için kullandığı Agent Orange’ın 400 bin kişiyi öldürdüğü, 500 bin kişinin sakatlanmasına ve 2 milyon kişinin de hastalanmasına neden olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası medyada yer alan haberlere göre Monsanto şirketi Vietnam’a dönüş yapma hazırlığında; fakat bu defa Agent Orange ile değil, GDO’lu  ürünleri ve zehirli  bitki öldürücü ilaçlarıyla  kârına kâr katmak için.

Vietnam hükümeti 2006’da ülkedeki tarımsal arazilerinin yüzde 30 ile 50’si arasındaki bir bölümünü 2020’ye kadar  GDO’lu ürünlerin üretimine tahsis eden bir projeyi onayladı. Henüz hiç bir biyoteknoloji şirketi GDO satışı için izin almış değilse de,  Syngenta ve  Pioneer ile birlikte Monsanto’ya Vietnam’da laboratuvar araştırması ve deneme yapma  ruhsatı verilmiş  durumda.

* Çeviren: Sol Küre

Kaynak: Ekoloji Kolektifi