25 Şubat 2012 Cumartesi

'Roboski için adalet'

İHD İstanbul Şube Başkan Boğa, üç kuruş tazminat ile Roboski Katliamı'nın unutturulmaya çalışıldığını belirtti.İHD İstanbul Şubesi, Roboski Katliamı'nın 59. gününde yaptığı yürüyüşle adalet istedi. Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen İHD üyeleri, "Katil belli, adalet nerede?" sloganıyla Taksim Tramvay Durağı'na yürüdü.

Burada açıklama yapan İHD Şube Başkanı Abdülbaki Boğa, katilamın üzerinden 59 gün geçtiğini hatırlattı. Boğa, "Yetkililerin duyarsızlığı, bir özür bile dilemekten imtina etme, adli, idari ve meclis soruşturmalarının yavaş yürümesi herkeste adalete duyulan güveni zayıflattı. Nitekim hızlı tren faciasının failleri de zaman aşımı ile kurtulmuşlardı" dedi.

Bombalanan köylülerin kullandığı yolun, zımni bir izinle yüz yıldır kullanıldığını söyleyen Boğa, saldırı talimatını veren, saldırıyı gerçekleştiren ve sürdüren kişilerin kimler olduğunun bilindiğini ancak aradan geçen iki aya rağmen yargı tarafından bir yol alınılamadığını kaydetti.

Boğa, adaletin yok edildiğini söyleyerek, üç kuruş tazminat ile katliamın unutturulmaya çalışıldığına işaret etti.

Boğa şöyle konuştu: "Adaleti olmayan bir ülkenin insanlığı da bitmiş demetir. İnsan olmakta ısrar edelim. Roboski için adalet isteyelim. Şimdi hep birlikte 'adalet' diye haykırma zamanıdır."

Kaynak: ETHA