7 Eylül 2011 Çarşamba

Gerze'de ikinci Hopa vakası yaşanıyor, medya ısrarla görmüyor!

Ana akım medyanın ısrarla görmezden geldiği Gerze'de günlerdir süren ikinci Hopa vakası yaşanıyor. Polis ve jandarmanın Anadolu grubunun termik santrali için köylülere savaş açtığı, özel timin kamp kurduğu ilçede onlarca yaralı var.

Pazartesi günü Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyü’ne Anadolu Gurubu tarafından  kurulması planlanan kömürlü dev termik santrale karşı çıkan köylülerin ve diğer Gerzeliler’in protestolarında yaşanan olayların ardından gözaltılar olduğu haberleri geliyor.

Gerze'deki direnişi sindirmek için gelen özel timin ise öğrenci yurduna kamp kurduğu belirtiliyor.

Öte yandan, bölgeden gelmeye devam eden görüntülerden olayların Jandarma ve de jandarma bölgesinde panzerleriyle bulunan polisten müteşekkil güvenlik güçlerinin şirketin sondaj çalışmalarını gerçekleştirmesini temin amacıyla, yolu kapatan protestoyu dağıtmak için şiddete başvurması üzerine geliştiği gözlemleniyor.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamaları tamamlanan 6 kişiden 5′i ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, ”görevli polis memurunun görevini yaptırmamak için direnmek” iddiasıyla adliyeye sevk edilen Volkan Ö. (21), çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kaynak: Turnusol