29 Eylül 2011 Perşembe

Erzincan’da balık ölümleri

Erzincan’da, Karasu Nehri’nin Çayırlı ve Tercan ilçeleri arasında bulunan bölümde yaşanan balık ölümlerinin arttığı bildirildi.
Karasu Nehri’nin ilgili mevkisinde HES inşaatlarının yanı sıra madenlerin bulunduğu belirten köylüler, bölgede yaşanan balık ölümlerinin araştırılmasını istiyor.

Söz konusu bölgenin kötü koktuğunu ileri süren köylüler, Karasu Nehri’nin kıyı şeridindeki Erbaş köyü tren köprüsü mevkisinde cuma gününden itibaren balık ölümlerinde artışın yaşandığını, suyun kahverengi renkte olduğunu kaydettiler.

Yöre sakinleri, Çayırlı–Tercan arasında yapımı devam eden 3 Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatındaki su tutma havuzlarında da balık ölümlerinin tekrarlandığını belirterek, söz konusu yerlere kimyasal maddelerin bırakılabileceğini iddia ediyorlar.

Yöre sakinlerinden Fikret Deliktaş, yaz mevsiminde aynı bölgede balık ölümlerini gözlemlediklerini söyledi.

Deliktaş, balıkların evrim geçirmeye başladığını, ölen balıkların bazılarının vücudunun yılan gibi ince, kafa kısmının ise kalın ve büyük olduğunu ifade etti.

Bölgede yaşayan tüm canlıların risk altında olduğunu iddia eden Yusuf Deliktaş da, kefal başta olmak üzere, aynalı sazan, yengeç ve birçok türdeki balığın ölümüne ilişkin araştırma yapılmasını istedi.

Bu arada Erzincan Valiliği, AA muhabirinin ihbarı doğrultusunda bölgede inceleme yapmak için ilgili ekipleri bölgeye sevk etti.

Orman ve Su İşleri yetkililerinin de bölgede inceleme yapacağı, sudan numunelerin alınarak balık ölümlerini araştırılacağı ifade edildi.

Öte yandan bölgedeki HES inşaatlarıyla krom madeninin denetlendiği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin de balık ölümlerine ilişkin bölgede inceleme yapacağı öğrenildi.

Kaynak: Ntvmsnbc