8 Eylül 2011 Perşembe

Atık tesisi istemeyen köylüler meclis bastı!Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde ‘Çorlu Ergene İnisiyatifi’ üyesi bir grup, Karatepe mevkiine yapılması planlanan atık tesisini protesto etmek için Çorlu Belediyesinin meclis toplantısına girdi. Pankart açan köylülere zabıta ekipleri müdahale etti.

Çorlu Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Ünal Baysan başkanlığında yapıldı. Toplantının başlamasının hemen ardından ‘Çorlu Ergene İnisiyatifi’ grubunun üyesi 10 kişi, sloganlar atarak ellerinde ‘Kemerburgaz kovdu Çorlu da Kovacak’,  ‘Çorlu’da katı atık tesisi istemiyoruz’ yazan pankartlar açtı. Bu sırada grubun pankart açtığını gören zabıta ekipleri, gruba müdahale etti. Kısa süreli yaşanan arbedenin ardından Belediye Başkanı Ünal Baysan, zabıta ekiplerini uyardı ve grubu meclis salonuna aldı.

Karatepe Entegre Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile ilgili komisyon raporunun da görüşüldüğü toplantıda, Çorlu Belediye Meclisi bünyesinde oluşturulan Karatepe Entegre Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile ilgili komisyon raporu Belediye Meclis Üyesi Ömer Cebe tarafından okundu. Namık Kemal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinin Çevre Mühendisliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, TEMA Vakfı ve Çorlu Çevre Gönüllüleri Derneğinin görüşleri açıklandı. Komisyon, söz konusu tesisin imar planının değerlendirilmesi hususunun, imar komisyonuna havale edilmesi yönünde görüşünü belirtti. Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisini kurmayı planlayan firmanın lisansında eksiklikler bulunması, yapılacak tesisin yerleşim alanına 400 metre uzaklıkta olması ve Çorlu’dan çıkan katı atık miktarından daha yüksek kapasitede çalışacak olması nedeniyle İmar Komisyonu tarafından değerlendirilmesi, Belediye Meclisince kabul edildi.

Kaynak: Evrensel