6 Nisan 2012 Cuma

Sevag İçin Keşif Yapılacak

Zorunlu askerlik yaparken 24 Nisan 2011'de öldürülen Sevag Balıkçı ile ilgili davanın beşinci duruşmasında sanık Ağaoğlu'nun tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilirken olay yerinde keşif yapılması kararlaştırıldı.

24 Nisan 2011'de zorunlu askerlik yaptığı Batman'ın Kozluk ilçesinde Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümüne neden olan er Kıvanç Ağaoğlu'nun yargılandığı davanın beşinci duruşması Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde bugün görüldü.

Mahkeme heyeti, sanık Kıvanç Ağaoğlu'nun tutuksuz yargılanmasının devamına ve bir sonraki duruşmanın 29 Haziran'a ertelenmesine karar verirken, 8 Haziran'da olayın yaşandığı Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda keşif yapılmasını kararlaştırdı.

Balıkçı ailesinin avukatı Cem Halavurt, bianet'e yaptığı açıklamada davanın başından beri keşif talebinde bulunduklarını ve mahkemenin bu yönde karar vermesinin önemli olduğunu ifade ederken tanık ifadelerinin önümüzdeki duruşmada alınacağını söyledi.

"Sevag'ı Ermeni kimliği nedeniyle rahatsız ediyorlardı"

Bugün görülen duruşmada olay yerinde bulunan 19 korucunun ve yedi kişinin tanık ifadelerinin ulaşması bekleniyordu. Ancak 26 tanıktan sadece Balıkçı'nın nişanlısı Melani Kumruyan'ın tanık ifadesi mahkemeye ulaştı.

Kumruyan'ın ifadesinde karakolda askerlerin Sevag'ın Ermeni kimliği hakkında olumsuz konuştuğunu ve bu durumun Sevag'ı endişelendirdiğini söyleyen Halavurt, daha önceki ifadelerde karakolda bu konuların hiç konuşulmadığının ileri sürüldüğünü hatırlattı.

Avukat Halavurt, önceki duruşmada Kıvanç Ağaoğlu'nun dayısı Bülent Kaya'nın tanıklardan Halil Ekşi'nin ifadesine müdahale ettiğinin belirlendiğini ve bu kapsamda telefon kayıtlarını Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) talep ettiklerini ancak olumsuz cevap aldıklarını söyledi.

"Merminin girişi yok çıkışı var"

Halavurt, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun son derece önemli noktaları ortaya koyduğu görüşünde.

"Bu rapor, Kıvanç Ağaoğlu'nun, yere 90 derecelik açıyla, yere paralel şekilde ateş ettiğini ortaya koyuyor."

"Ayrıca daha önce bu atışın uzak mesafeden gerçekleştiği belirtilmişti. Fakat Jandarma Kriminal Dairesi uzak atış diye rapor verirken, Sevag'a ait olduğu iddia edilen bir tişörtü inceliyor."

"Fakat bu tişörtte sadece merminin çıkış deliği var; giriş deliği yok. Dolayısıyla bu olağanüstü bir durum. Bunun neden kaynaklandığı araştırılmalı ve uzaktan mı ateş edildiği yakından mı ateş edildiğinin tespiti için merminin girişi deliğine bakılması lazım."

"Nasıl oluyor da merminin çıkış deliği varken giriş deliği olmuyor? Delil olarak sunulan tişörtün başka bir tişörtle değiştirilmiş olma ihtimali var."

Kaynak: Bianet