26 Nisan 2012 Perşembe

Pussy Riot’a Özgürlük İstediler

İstanbul’daki Rusya Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde, Rusya’da “holiganlık”la suçlanan feminist punk eylem kolektifinin cezaevindeki üç üyesine özgürlük istendi.
Pussy Riot adlı feminist punk eylem kolektifinin Rusya'da tutuklanan üç üyesiyle dayanışmak için, feministler ve Direnişin Ritimleri İstanbul'daki Rusya konsolosluğu önünde bir eylem düzenledi.

Maskeleri ve trampetleriyle konsolosluk önüne gelen protestocular, bir kilisede gerilla konser düzenledikleri için yedi yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Ekaterina Samutcevich için özgürlük istedi. Pussy Riot tutuklanmasaydı, 3-4-5 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek Feministival'e katılacaktı.

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:"Pussy Riots üyeleri despot Putin'I eleştirdiği için tutuklandı.

"Pussy Riot ne yapar? Aniden bir yere girer, gitarlarıyla muhalif şarkılar söyleyip, despotların kirli yüzlerini açık edip, asaplarını bozarlar. Maria, Nadezhda ve Ekaterina şimdi yadi yıl hapisle karşı karşıya.

"Dünyada birçok şehirde Pussy Riot'la dayanışma eylemleri düzenleniyor. Çünkü Pussy Riot her yerde, Pussy Riot burada.

"Rusya'da LGBTT bireyleri ve LGBTT hakları destekçilerini sindirmeye çalışan ve tutuklayan, Pussy Riot gibi kendine muhalif her sesi baskılamaya çalışan Rusya hükümetine karşı sesimizi yükseltiyoruz. LGBTT karşıtı uygulamaların ve yasaların kaldırılmasını ve Pussy Riot üyelerinin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz."

Açıklamanın ardından Rusyalı bir kadın aktivist de, "Pussy Riot'a Özgürlük" mesajını Rusça dile getirdi.


Ne olmuştu?

Ekim 2011'de kurulan Rusyalı feminist punk eylem kolektifi Pussy Riot, Moskova'da bir katedralde "Bakire Meryem Feminist Oldu/ Bakire Meryem, Putin'i Tarumar Et" nakaratlı bir "punk duası" seslendirdi. Birkaç dakika süren eylemde, grup üyeleri güvenlikler tarafından dışarı çıkarıldı. Aynı gün internete yükledikleri eylem videosu bir günde 600 bin kişi tarafından seyredildi.

Birkaç gün içinde Rusya Ortodoks Klisesi, Pussy Riot hakkında "holiganizm" suçlamasıyla yedi yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Davayı Terör Departmanı devraldı. Ortodoks aktivistler ise grup üyelerinin isimlerini internette paylaştı. Medyada Pussy Riot üyelerine karşı bir kampanya başladı.

4 Mart 2012'de, başbakanlık seçimlerinin olduğu gün grup üyelerinden çevreci aktivist Alyokhina ve sivil haklar aktivisti Tolokonnikova, 15 Mart'ta ise davada tanık olan Samutcevich tutuklandı.

Rusya Ortodoks Kilisesi yaptığı resmi açıklamada, bu "kafir kadınlara" karşı en sert önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Üç aktivist hala cezaevinde.

Kaynak: Bianet