29 Nisan 2012 Pazar

Bursa'da Kürt işçilere saldırı

Bursa'nın Gürsu İlçesi'nde inşaatta çalışan 5 Kürt işçi, 20 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı.

Bursa'nın Gürsu İlçesi'nde ırkçı bir grup, Kürt işçilere saldırdı.

Bir inşaatta çalışan Şervan Görey, Mesut Görey, İbrahim Görey, Faruk Görey ile Murat Görey isimli işçiler, 20 kişilik grubun saldırısına uğradı. Saldırıda 4 işçi çeşitli yerlerinden hafif yaralanırken, çenesine aldığı darbeler sonucu dişleri kırılan Murat Görey Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayda saldırganlardan 3 kişi gözaltında alındı. Saldırganlar, Gürsu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından Bursa Adliyesi'nde savcılığa çıkarıldı.

Saldırıya uğrayan Şervan Görey, çalıştıkları inşaatın karşısında bulunan oto yıkamacıdaki çalışanların kendilerine saldırdığını söyledi. Görey, "Biz Kürtçe konuştuğumuz için oto yıkamacı bize hep ters bakıyordu. Bu durumdan rahatsız olduğumuz için inşaat sahibine durumu anlattık. Oto yıkamacı inşaat sahibine 'Onlar benim makinaları bozuyor' demiş. En son saldırıdan yarım saat önce de tartışmıştık" dedi.

Tartışmanın ardından oto yıkamacının "İnşaatta Kürtler çalışıyor" diyerek 20 kişiyi çağırdığını kaydeden Görey, "20 kişilik grup ellerinde taşlar ve sopalarla bize saldırdı. Biz kendimizi zorla inşaata attık. Kürt olduğumuz için bize saldırdılar" dedi.

Kaynak: ETHA