26 Nisan 2012 Perşembe

ROBOSKİ KATLİAMI: Komisyonda "Gizlilik Kararı"

Roboski katliamıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın raporu da Meclis alt komisyonuna ulaştı; komisyon başkanı Üstün, üyelerin detaylı açıklama yapmaması kararını aldıklarını açıkladı.

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere alt komisyonunun bugünkü toplantısında, belge ve bilgilerin Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesine karar verildi.

Komisyon başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın 339 sayfalık raporunun da resmi yazıyla komisyona gönderildiğini ifade etti.

Gazetelerdeki haberlere göre, Bakanlık raporunun çok detaylı olduğuna inandıklarını ifade eden Üstün, raporu hemen okumaya başlayacaklarını söyledi.

"Raporda talimatı kimin verdiğine ilişkin bilgi var mı?" sorusunun yanıtını da raporu okuduktan sonra belirleyebileceklerini, raporda gizlilik kararı olduğunu açıkladı.

Üstün, "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in, gizlilik kararına uyulmadığına" ilişkin sözleriyle ilgili de komisyon üyeleri arasında, detaylı açıklama yapmama konusunda ilke kararı aldıklarını söyledi.

"Rapor, Meclis tatile girmeden bitecek"

Üstün, daha önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) istedikleri belgelerin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini açıkladı.

"Komisyon daha önce MSB'den istediği belgelerin Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'ndan istemeyi kararlaştırdı."
"Gülyazı köyünde 3 bin 500, Ortasu Köyü'nde de 1000 olmak üzere 4 bin 500 vatandaşımız,
çok dar bir alanda yaşıyor. Şırnak Valiliği'ne yazı yazarak nüfus ve hane halkı hareketlerinin durumunu da talep ettik."

Üstün, "Komisyon üzerinde zaman baskısı var. Şu anda bir zaman tayini yapamıyoruz ama raporumuz Meclis tatile girene kadar biter" dedi.

Kaynak: Bianet