20 Nisan 2012 Cuma

Kenan Evren'e işkenceden de soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbeciler Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında "sistematik işkence" suçundan soruşturma başlattı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "darbe yapmak" suçundan yargılanan darbeciler Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında "sistematik işkence" suçundan soruşturma başlatıldı.

Özel Yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada verdiği ara kararda, müdahillerden gelen şikayetler üzerine, iki sanık hakkında "işkence" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

Mahkemenin suç duyurusu kendilerine ulaşan başsavcıvekilliği, soruşturma için daha önce 12 Eylül davasının iddianamesini hazırlayan Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin'i görevlendirdi. Ancak Çetin, görevsizlik kararıyla dosyayı Ankara'daki işkence soruşturmalarını yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Demir'e gönderdi.

Şimdiye kadar 20 işkence mağdurunun ifadesini alan Savcı Demir, Evren ve Şahinkaya'nın da şüpheli olarak ifadesine başvuracak. Henüz dosyanın kendisine ulaşmadığını belirten savcı Demir, "Gerekirse hastanede ifadesini almaya giderim" dedi.

Kaynak: ETHA