8 Mart 2012 Perşembe

"En Güvenli" Cezaevinde Tecavüz

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan D.A aylarca dört mahkumun tecavüzüne uğradı. D.A'yı tehdit ederek, etek giydirip tecavüz eden dört kişi hakkında dava açılacak.

"En güvenlikli cezaevi" olduğu söylenen Silivri Cezaevi'nde cinsel istismar suçlamasıyla tutuklu bulunan dört sanığın 25 yaşındaki bir tutukluya etek giydirerek aylarca tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Akşam gazetesinden Ercan Öztürk'ün haberine göre, Silivri 5 No'lu Cezaevi E-12 Koğuşu'nda kalan 25 yaşındaki D.A'ya devamlı olarak tecavüz eden dört sanık, D.A'nın şikayeti üzerine tecavüz suçlamasıyla da tutuklandı.

"Aileme anlatmasınlar diye sustum"

Uzun süre tehditle koğuşta etek giydirilerek tecavüze maruz kalan D.A, daha fazla dayanamayıp geçen yıl olayı Silivri Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kurt'a anlattı.

D.A. ifadesinde şunları söyledi:

"Koğuşta bir arkadaşıma çocukken başımdan geçen tecavüz olayını anlattım. O da koğuşta kalan diğer tutuklulara bunu anlatmış."

"M.A. adlı kişi yanıma gelerek bana etek giydirdi. Daha sonra da zorla tecavüz etti. Sonra da V.O, M.A.U ve S.T. bana tecavüz etti. Bu defalarca sürdü. Bazı tutuklular da tacizde bulunuyordu. M.A, olayı aileme anlatacağını söyleyerek bana şantaj yaptı. Bu yüzden aileme de idareye de haber veremedim."

"Gardiyanlara da dava açılacak"

Savcı Mehmet Kurt, soruşturma kapsamında aralarında infaz koruma memurlarının da bulunduğu 13 kişinin ifadesine başvurdu.

M.A, V.O, M.A.U ve S.T. hakkında tecavüz suçlamasıyla tutuklama kararı verilirken, bazı memurlara da "görevi kötüye kullanmak" suçundan dava açılacağı öğrenildi.

Dosyaya bakan savcıların Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesiyle başka yere tayin edilmelerinin ardından soruşturma dosyası geçen haziran ayında Silivri'ye gelen Cumhuriyet Savcısı Burhanettin Öztürk'e verildi.

Öztürk'ün tecavüz skandalıyla ilgili iddianameyi önümüzdeki günlerde tamamlayarak dava açması bekleniyor.

Kaynak: Bianet