27 Mart 2012 Salı

Kanada, 400 bin fokun katledilmesine izin verdi

Dur Artık Kanada!

Hayvan hakları örgütlerinin tüm dünyada düzenledikleri eylemlere ve kamuoyu tepkisine rağmen Kanada'da fok avı başladı ve avlanmasına izin verilen fok sayısı 400 bine çıkarıldı.Her yıl Mart ayı sonlarında başlayan fok balığı avı için Kanada, bu yıl 400 bin fokun avlanması için izin verdi.

Tüm dünyada hayvan örgütlerinin çağrılarına ve kamuoyu tepkisine rağmen başlayan av sezonu için Kanada Federal Balıkçılık Bakanlığı, St.Lawrence Körfezi'nden, Prince Edward İsland, New Brunswick ve Newfaoundland-Labrador'u içine alan bölgede avlanılacağını açıkladı.

Uluslararası Hayvanseverler Topluluğu Kanada Temsilcisi Rebecca Aldworth, Kanada Federal Balıkçılık Bakanı Keith Ashfield'i eleştirerek, "Bilimin gerçeklerini görmezden gelip, pervasızca bu vahşete izin veriyor" dedi.

Söylenilenin aksine, bölgedeki fok nüfusunun artmadığını söyleyen Aldworth, bunun en büyük nedeninin de değişen iklimler olduğunu belirtti.

Fokların sopalarla ya da tüfeklerle öldürüldüğü, sopalarla öldürülmeye çalışılan fok balıklarının bazen ölmediklerini ve canlıyken derilerinin yüzüldüğü biliniyor.


Bakanlık fokların sopalarla vurularak avlanmasına izin verilmeyeceğini, bu durumun bölgedeki ekiplerce denetleneceğini söyledi.

Fok yağı, yakıt ve kozmetik sektöründe, derileri giyecek, çadır ve tekne kaplaması için ve postları da kürk için kullanılıyor.

Kaynak: Bianet