26 Mart 2012 Pazartesi

Yatağan'daki termik, mezarlığı talan etti

Muğla'da, Yatağan Termik Santrali'nin enerji ihtiyacını karşılamak üzere istimlak edilen ilçeye bağlı Yeşilbağcılar Beldesi'ndeki evlerin ardından kömür havzasında kalan mezarlığın yeni yerleşim alınına taşınması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Daha önce yakınlarını eski mezarlığa defnedenler, taşıma ihalesini alan firmanın özen göstermeden çalıştığını ve mezarları tahrip ettiğini öne sürdü. Firma yetlisi, çalışmaların usule uygun yapıldığını savundu.Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından yaklaşık bir yıl önce, Yatağan Termik Santrali'nin enerji ihtiyacını karşılamak üzere Yeşilbağlar Beldesi'nin büyük bölümü istimlak edildi.

Kömür havzasında kalan evlerde yaşayanlar, beldenin yaklaşık beş kilometre uzağındaki Dağdibi Mevkii'ne TOKİ tarafından yaptırılan evlere taşındı. Bir süre önce aynı havzada kalan belde mezarlığının da yeni yerleşim yeri yakınına taşınması için ihale yapıldı. İhaleyi kazanan firma yetkilileri, daha önce mezarlığa yakınlarını defnedenleri arayıp taşıma işlemi için izin ald ve geçen cuma 886 mezarı taşımak üzere çalışmalara başladı.

FİRMAYA TEPKİ GÖSTERDİLER

Belde sakinleri, işlemlerin usulüne uygun yapılmadığını, firma yetkililerinin mezarlığa girmelerini engellediğini ve taşınma işlemleri sırasında özen gösterilmediğini öne sürdü. Mezar taşlarına zarar verildiğini iddia eden Şükrü Yöntem (48), "Cesetler bu kadar özensiz bir şekilde taşınamaz. Cenazelerimizin konulduğu mezar yerleri iş makineleri tarafından dümdüz edilmiş. Kimin cenazesinin nerede olduğu belli değil, mezar taşları bile kırılmış. Bize cenazelerimizi bulup versinler defin işlemini kendi imkanlarımızla yaparız" diyerek tepkisini dile getirdi.

MEZARLAR KAYIP

İzmir'de yaşayan Feriştah Karaman (45), üç yıl önce toprağa verdiği kardeşinin mezar yerini bulamadığını ileri sürdü. Karaman, "Kardeşimin mezarını taşımak için izin istediler. Burada bulunmam gerektiği söylendi. Ben de apar topar geldim ancak kardeşimin mezarı boştu, taşınmış ve yeni yerini bulamıyorum. Kimse de göstermiyor. Defin işlemi yapılan alanda iş makineleri çalışmış ortalık savaş alanına dönmüş" diye konuştu.

USULE UYGUN ÇALIŞILIYOR

Mezarlığın taşınması işlemlerini yürüten Altı Yıldız Teknik İnşaat yetkilisi Celalettin Gültekin, "Belediyenin de bizim de iş makinelerimiz mezarların üzerinden geçmiş, ancak biz gereğini yaptık. Mezarlar yerlerinde duruyor. Herhangi bir suistimal söz konusu değil, defin işlemleri usulüne uygun olarak yapılıyor" dedi.

DHA
Kaynak: Haberler.com

NOT: Haberdeki "hayvan cesetleri bile" ifadesine, türler arasında hiyerarşi oluşturduğundan müdahale edilmiştir.