28 Mart 2012 Çarşamba

AKP, cezaevleri önergesini reddetti

AKP'li milletvekilleri, BDP'nin çocuk cezaevleri ile ilgili araştırma yapılması için verdiği önergeye ret oyu verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin çocuk cezaevleri ile ilgili araştırma önergesinin görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.

Öneri üzerine BDP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, tutuklu ve hükümlü çocuk sayısının 2 bin 21'e ulaştığını, cezaevlerindeki çocuk sayısının giderek arttığını söyledi. Bunun nedeninin "yoksulluk, antidemokratik devlet egemenliği ve Kürt sorununun henüz çözülememesinden" kaynaklandığını söyleyen Kürkcü, "Türkiye'nin temel sorunları, bu çocuklara çarparak bize yansıyor" dedi.

AKP Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, kanun teklifi vermek için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istemenin doğru olmadığını savundu. Konuyla ilgili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon oluşturulduğunu belirten Bilgin, bu komisyonda, grubu bulunan tüm siyasi partilerin temsil edildiğini kaydetti.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye'de baskıcı bir politika uygulandığını söyleyerek, 12 Eylül dönemine benzer sokağa çıkma yasağı uygulanmasından endişe ettiklerini belirtti.

CHP heyeti olarak Pozantı Cezaevinde inceleme yaptıklarını anımsatan Özel, "Dosyalar 9 aydır ellerinde olmasına rağmen Adalet Bakanlığı kılını bile kıpırdatmamış. Biz gittiğimizde gelen müfettişler de olayın üzerini kumla örtmek için çaba sarf ediyorlardı. Bu ayıp Sayın Başbakan'a, Sayın Adalet Bakanı'na aittir" dedi. Özel, Osmaniye'deki çocuk cezaevinde de benzer durumların yaşandığını, akıl almaz yasakların uygulandığını dile getirdi.

AKP Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, konuyla ilgili tedbirlerin alındığını iddia etti.

Genel Kurulda, BDP'nin grup önerisi AKP'lilerin oyları ile reddedildi.

Kaynak: ETHA