26 Mart 2012 Pazartesi

Vicdani Retçi Delice GATA'ya Gidiyor

Vicdani retçi Muhammed Serdar Delice 45 günlük hava değişiminin ardından askerliğe elverişli olup olmadığı yönünde rapor almak için GATA'ya gidiyor.

Vicdani retçi Muhammed Serdar Delice, 45 günlük hava değişiminin ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) sevk edilmek üzere Malatya'daki askeri birliğine gitti.

Delice'nin avukatı Tayfun Çakır, GATA'nın Muhammed'e firar ettiği tarihlerde askerliğe elverişli olduğuna dair rapor verdiğini ve bu çerçevede de mahkemenin Muhammed'i "asker kişi" kabul ederek 10 ay hapis cezası verdiğini hatırlattı.

"Muhammed'in 10 aylık cezası şu anda Askeri Yargıtay'da. Eğer Yargıtay kararı onarsa Muhammed firar suçu nedeniyle üç ay daha cezaevinde kalacak."

"Elverişli" olmak veya olmamak

Tayfun Çakır, GATA'nın Delice'ye 45 gün önce hava değişimi izni verdiğini ve bu hava değişiminin bugün sona ermesi nedeniyle kendisinin Malatya'daki askeri birliğe gittiğini söyledi.

Avukat Çakır, Delice'nin en geç yarın Ankara'da olacağını ve muayenesine başlanacağını ifade etti.

"GATA 45 gün önce ön rapor vermiş ve Muhammed'in 'firar suçu' işlediği tarihlerde askerliğe elverişli olduğunu beyan etmiş, ancak yaşadığı zorluklar nedeniyle kendisine 45 gün hava değişim raporu vermişti."

"Şimdi Muhammed'in genel olarak askerliğe elverişli olup olmadığına karar verecekler. Eğer askerliğe elverişli değildir denirse bundan sonra asker sayılmamış olacak. Ama eğer askerliğe elverişlidir denirse geri birliğine gitmek durumunda kalacak. Birliğine de gitmeyi reddedeceği için sıkıntılar yeniden başlayacak."

Ne olmuştu?

Muhammed Serdar Delice, 24 Şubat 2010 ile 27 Kasım 2011 tarihleri arasında askerden firar ettiği gerekçesiyle 29 Kasım 2011'de askeri mahkeme tarafından tutuklanarak Kasımpaşa Askeri Cezaevi'ne gönderilmişti.

Delice burada kalan başka mahkumlar tarafından darp edilmiş ve bu durumu protesto etmek için açlık grevi başlatmıştı.

Delice daha sonra götürüldüğü GATA'da 45 günlük hava değişimi izni almış, ancak "yol tutuklusu" olduğu ileri sürülerek Ankara Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderilmişti.

45 günlük hava değişiminin bir kısmını burada geçiren Delice, GATA'nın vermiş olduğu "suç tarihlerinde askerliğe elverişlidir" yönündeki karar nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, bu karar Avukat Tayfun Çakır tarafından temyiz edilerek Askeri Yargıtay'a gönderilmişti.

Delice'yi yargılayan Malatya askeri Mahkemesi, son olarak 7 Mart'ta görülen duruşmada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin vicdani ret hakkını düzenleyen (AİHS) 9. maddesine atıfta bulunarak Anayasa'nın 90. maddesinden söz etmiş ve vicdani reddin tanınabileceğini belirtmişti.

Ancak aynı mahkeme Muhammed Serdar Delice'nin "Müslüman" ve "milliyetçi" kimliği nedeniyle vicdani retçi olamayacağına hükmetmişti.

Kaynak: Bianet