27 Mart 2012 Salı

Baltalı koca cinayetine kurban giden Gülay Armağan için...

Gülay Armağan'ın kocası tarafından baltayla öldürülmesiyle ilgili dava 29 Mart'ta başlıyor. Kadın örgütleri, tahrik indirimi tehlikesine karşı davanın takipçisi olacak.


Bir kadın cinayeti davası haksız tahrik indirimi tehlikesi altında. Kadın örgütleri, Gülay Armağan'ı, sayısını bile bilmediği balta darbeleriyle öldüren Metin Armağan'a "haksız tahrik indirimi" uygulanmaması için davaya müdahil olacak.

Gülay Armağan'ın maruz kaldığı şiddet yıllarca sürdü. Hamileyken gazı açılmış bir küçük tüp ile aynı odaya kilitlenerek ölümle tehdit edildi, saçları gelişigüzel traş edilerek aşağılandı. Kocasından yıllarca şiddet görmesinin yanı sıra, bir de kayınbiraderinin tecavüzüne maruz kaldı.

Yaşadıklarının etkisiyle psikolojik sorunları başlayan Gülay Armağan, tecavüze uğradığını eşine anlattı. Önce Şehit İsmail Akkoyun Polis Merkezi'ne başvuru yapıldı. Polisler Armağan'ı geri çevirdi. Sonra, Dudullu Polis Merkezi'ne giden Armağan, burada da "yapılacak bir şey yok" yanıtını aldı.

Tanıdığı SDP'li kadınların, evine gelerek Gülay Armağan'ı kurtarma çabaları da işe yaramadı. Eşinin ailesi, Gülay'ın ayrılmasına izin vermedi.

Eşinden gördüğü şiddete çocukları nedeniyle katlanan Armağan, kendi ailesinin ısrarları sonucu boşanmaya karar verdi. Ancak 3 Aralık 2011 tarihinde yine bir kavga sırasında kocasının şiddetine ve hakaretine karşı "Sen benden daha ne istiyorsun? Çocukların da velayetini aldın. Bir hesabın varsa Daimi ile gör" diyen Gülay Armağan, kocası tarafından balta ile öldürüldü.

Metin ve kardeşi Daimi Armağan, olaydan sonra tutuklanırken, Gülay'ın son sözleri iddianamede "Metin Armağan'ın 'erkekliğine' hakaret" olarak geçti. Savcı, "üst soy veya alt soydan birini ya da eş ve kardeşi" öldürmekle suçladığı Metin Armağan için haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti. Daimi Armağan hakkında ise sadece "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlamasıyla dava açıldı.

Müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Metin Armağan ile Daimi Armağan, 29 Mart'ta ilk kez Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

KADIN ÖRGÜTLERİ MÜDAHİL OLMAK İSTİYOR

SDP'li kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, İlerici Kadınlar, EVİD-SEN, DİSK'li Kadınlar, EMEP'li kadınlar, Yeni Demokrat Kadınlar ve İmece Kadın Sendikası Girişimi, davaya müdahillik talebinde bulunmak için duruşma günü Üsküdar Adliyesi'nde olacak.

Kadın örgütleri yaptıkları açıklamada, erkek egemen sistemin, bir erkeği kurtarmak için karakollardan hastanelere, yüksek yargıdan adalet teşkilatının tüm birimlerine kadar bütün mekanizmaları harekete geçirdiğini belirtti.

Açıklamada şöyle denildi: "Bu nedenle sistemin erkekleri kollayan bu algısını değiştirmek, akıllarda vicdanlarda adaleti sağlamak ve kadın cinayetlerinde haksız tahrik indiriminin uygulanmaması için, kadın hareketinin bu tür davalarda müdahil olması ve takibi elden bırakmaması gerekiyor. Ancak o zaman sözün bittiği yerden sesimizi yükseltir ve sözümüzü çok daha güçlü söyleyebiliriz. Gülay Armağan'ın davası hepimizin davasıdır."

Açıklamada, tüm kadınlara Gülay Armağan davasını takip etme çağrısı yapıldı. Kadınlar, ayrıca duruşma öncesi saat 09.30'da adliye önünde basın açıklaması yapacak.

CENAZESİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ÖFKE DOLUYDU

İstanbul'da yaşamını yitiren Gülay'ı Adana'da kadınlar karşılamıştı. Adana ve Mersin'de kadın platformu üyeleri, 4 Aralık 2011 tarihinde Gülay'ın cenazesine katılmış ve İnönü Parkı'nda basın açıklaması yapmıştı.

Kaynak: ETHA