17 Ocak 2012 Salı

Evrim Alataş hakkında arama kararı çıkarttılar!

Diyarbakır özel yetkili cumhuriyet başsavcılığının Sarmaşık Derneği hakkında başlattığı "KCK soruşturması" kapsamında, 2010 yılında kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren gazeteci-yazar Evrim Alataş hakkında da soruşturma başlatıldı.

Kurucuları arasında AKP ve CHP yöneticileri ile iş adamları ve belediye başkanlarının da bulunduğu Sarmaşık Derneği hakkında, Diyarbakır özel yetkili cumhuriyet başsavcılığı "KCK" soruşturması başlattı. Soruşturma kapsamında derneğin kuruluş çalışmalarında yer alan ve ilk yönetim kurulu üyeleri arasında bulunan 12 Nisan 2010 yılında kansere yenik düşen gazeteci-yazar Evrim Alataş da ifadeye çağrıldı.

Açılan soruşturma kapsamında şu ana kadar 31 kişinin polis nezaretinde savcılığa giderek ifade verdiği öğrenilirken, Alataş hakkında arama kararı çıkartıldı.

Diyarbakır'da her gün açlık sınırındaki 3 bin aileye kuru gıda yardımında bulunan ve Van'da yaşanan depremin ardından bin depremzedeye düzenli olarak gıda yardımında bulunan Sarmaşık Derneği'nin kurucuları arasında şu isimler bulunuyor:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP eski Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Raif Türk, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Fuat Hayri Demir, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Fikret Öcal, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu.

Kaynak: ETHA