19 Mart 2012 Pazartesi

Şüpheli Asker Ölümleri Hakkında Soru Önergesi

Veli Ağbaba, Eren Özel'in ölümünden yola çıkarak, son on yılda yaşanan şüpheli asker ölümleriyle ilgili Milli Savunma Bakanı Yılmaz tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması talebiyle, son 10 yılda yaşanan şüpheli asker ölümleriyle ilgili soru önergesi verdi.

Ağbaba, bianet'e yaptığı açıklamada, Maraş Mekanize Piyade Taburluğu'nda askerlik yapan Malatyalı Eren Özel'in 8 Eylül 2011'de şüpheli şekilde ölmesinden yola çıkarak soru önergesi verdiğini söyledi.

"Geçmişte de oluyordu ama artık gündeme geliyor"

Olay sonrasında aileye önce intihar dendiğini, daha sonra birlikte nöbet tuttuğu Ahmet Aktaş tarafından vurulduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Ağbaba, ölen her kim olursa olsun bu gibi olaylarda sorumluların ortaya çıkartılmasını istediklerini ifade etti.

"24 Nisan 2011'de öldürülen Sevag Balıkçı için de bugüne kadar çeşitli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz."

Ağbaba, şüpheli asker ölümlerinin sadece bugün yaşanmadığını, geçmişte de yaşandığını söyledi ve ekledi:

"Şimdi bu kadar gündeme gelmesinde basının ve insan hakları örgütlerinin yürüttüğü mücadeleler sayesinde oluyor. Eskiden gündeme getirilmiyordu. Şimdi CHP milletvekilleri olarak biz de çok sık şekilde gündeme getiriyoruz."

"Sevag Şahin Balıkçı ile ilgili olarak da bugüne kadar çeşitli çalışmalar yürüttük ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

"Kim, neden öldü?"

Veli Ağbaba Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplanması talebiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

* Eren Özel'in nöbet kulübesinde birlikte nöbet tuttuğu Ahmet Aktaş'a ait G-3 piyade tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybettiği öğrenilmiştir. Ölümün ardından askeri yetkililerin "Eren intihar etti" şeklindeki açıklamaları doğru mudur? Doğru ise açıklamayı yapan askeri yetkililer hakkında işlem yapılmış mıdır?

* Piyade Er Eren Özel'in ölüm sebebi ile ilgili rapor Bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Ulaşmış ise sonuç nedir?

* Kamuoyunda Eren Özel'in Kürt ve Alevi kökenli olması ve babasının siyasi bir davadan tutuklu olması, tutuklu bulunan er Ahmet Aktaş'ın ise Yozgatlı milliyetçi bir genç olması cinayetin siyasi bir sebeple işlenmiş olabileceği konuşulmaktadır. Bakanlığınız tarafından olayın nefret suçu olma olasılığı değerlendirilmiş midir?

* 2002 -2012 yılları arasında askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?

* Askerlik görevini yaparken vefat eden askerlerin, ölüm sebepleri nelerdir? İntihar eden asker sayısı kaçtır?

* On yıllık dönemde intihar ettiği açıklanan askerlerin memleketleri nelerdir?

Kaynak: Bianet