2 Mart 2012 Cuma

Pozantı'dan Sincan'a Nakil

Adalet Bakanı Ergin Pozantı Cezaevi'ndeki çocukların Sincan Cezaevi'ne nakledilerek birer kişilik odalara koyulacağını açıkladı. Hak örgütleri, Adalet Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi'ndeki yaklaşık 200 çocuğun Sincan Cezaevi'ne nakledileceklerini ve bu cezaevinde birer kişilik odalarda kalacaklarını açıkladı.

Ergin bu kararın "çocukların ruh sağlığının düşünülerek psikologların ve pedagogların da önerisiyle alındığını söyledi. Nakillerin bir hafta içinde gerçekleştirileceğini de ekledi.

Bugün itibarıyla idari tedbir uygulamasının da başlatıldığını söyleyen Adalet Bakanı'nın açıklamasına göre, Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi'nde görevli dört personel görevlerinden alındı, diğer personel de başka cezaevlerine atandı.

Ergin, adli ve disiplin soruşturmalarının başlatıldığını anlatarak bakanlığa bağlı üç cezaevi denetim elemanının Pozantı Cezaevi'nde "psikologlar eşliğinde çocuklarla mülakat yaptığını" belirtti.

Suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adana Tabip Odası, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Devrimci İşçi Partisi (DİP) de bugün (2 Mart 2012) Pozantı Çocuk Cezaevi'nde yaşanan işkence, kötü muamele, taciz ve tecavüz olaylarından cezaevi idaresi ve Adalet Bakanlığı'nı sorumlu tutarak suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunu yapan örgütler TMK mağduru çocukların adli suçlardan tutuklu olanlarla aynı koğuşlarda tutulmasının yasaya aykırı olduğunun hatırlattı.

Adalet Bakanlığı'nın TMK mağduru çocuklarla uyuşturucu, cinayet, taciz gibi suçlardan tutuklu olanları aynı koğuşlarda kalmaya zorlayarak işkence, dayak, taciz, tecavüz olaylarına zemin hazırladığını söyledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in derhal istifa etmesini istedi.

Suç duyurusu nedeniyle yapılan basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

Suç duyurusuna ulaşmak için tıklayınız. 1, 2.

Kaynak: Bianet