10 Mart 2012 Cumartesi

'Nükleer santrallere karşı mücadeleye'

Japonya Fukuşima’da gerçekleşen nükleer facianın birinci yıl dönümünde, “Akkuyu’ya nükleer santral istemiyoruz” diye haykıran nükleer karşıtları, Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santrale karşı halkı mücadeleye çağırdı.


Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri, Fukuşima Nükleer Santrali’nin 11 Mart 2011’deki deprem ve tsunamide zarar görmesinin ardından meydana gelen radyasyon sızıntısı sonucu 100 bine yakın insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Türkiye’de halen nükleer santral çalışmalarının devam ettiğini vurgulamak için Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelen platform bileşenleri, “Akkuyu Fukuşima olmasın” dedi.

Platform adına açıklama yapan Nurcan Bircan Yayla, ülkelerin farklı enerji kaynaklarına yöneldiğini ancak AKP iktidarının Fukuşima faciasına kayıtsız kalmaya devam ettiğini dile getirdi.

Mersin Akkuyu’da 4 nükleer reaktör kurma konusunda Rusya ile yapılan ikili anlaşmayı inşaat aşamasına kadar getiren hükümetin diğer yandan Sinop ve Trakya’da yeni nükleer santraller kurmak için çeşitli ülkelerle görüştüğünü hatırlatan Yayla, Türkiye’ye ‘en sağlam’ nükleer santrali inşa edeceğini söyleyen Rus devlet şirketi Rosatom’un yolsuzluk ve düşük standartta üretim yaptığı için müdürünün tutuklandığını vurguladı.

“Karadeniz’de kanserden ölen dostlarımız ve akrabalarımızı unutmadık. Çocuklarımızı kansere kurban vermemek için nükleer santral planlarını durduracağız” diyen Yayla şöyle konuştu: “11 Mart 2011’de meydana gelen Fukuşima kazası nükleer enerjinin sonunu getiren bir milat oldu. 2012 yılı da Türkiye’de nükleer karşıtı hareket için bir milat olacak. Bu nedenle 11 Mart Fukuşima ile 26 Nisan Çernobil felaketi arasındaki süreci nükleer karşıtı dönem ilan ediyoruz. Biz Nükleer Karşıtı Platform olarak, her ne durumda ve aşamada olursa olsun ülkemizin nükleer felakete sürüklenmemesi için mücadele edeceğimizi ilan ederken, kamuoyunu Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santrale karşı topyekün mücadeleye çağırıyoruz.”

Kaynak: ETHA