11 Mart 2012 Pazar

İçişleri Bakanlığı 'işkence'den tazminata mahkum

Gözaltında işkence gören "Manisalı Gençler", İçişleri Bakanlığı aleyhinde açtıkları tazminat davasını kazandı.

Manisa'da 1995 yılında polis tarafından gözaltına alınıp gördükleri işkence sonrasında haklarında dava açılan ve kamuoyunda "Manisalı Gençler" olarak bilinen 16 genç, İçişleri Bakanlığı'nı işkenceden tazminata mahkum ettirdi.

Gençlerin 16 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesi, Danıştay'ın kararıyla kazanımla sonuçlanmış oldu. Danıştay'ın yerel mahkemenin kararını onaması üzerine, İçişleri Bakanlığı, işkence gören gençlere 10 bin ile 25'er bin TL arasında tazminat ödeyecek.

Gençlerden Aşkın Yeğin, "Gözaltı süresinin uzunluğundan dolayı Türkiye AİHM'de mahkum oldu. Şimdi de işkenceden mahkum oldu. Bizim için paradan çok işkenceden mahkumiyet aldırmamız önemli. Şimdi de beraatla sonuçlanan haksız tutukluluk süresiyle ilgili açtığımız davalarda mücadele edeceğiz" dedi.

OLAY

Manisa Emniyet Müdürlüğü, 26 Aralık 1995 tarihinde, bir vagona "Paralı eğitime hayır" yazdıkları gerekçesiyle evlerini bastığı çoğu öğrenci 16 genci gözaltına almıştı. Gençler, 11 gün gözaltında tutulduktan sonra "duvarlara yazı yazmak", "bildiri dağıtmak", "molotofkokteyli atmak", "gizli bir örgüte üye olmak" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Gençler, yargılandıkları davada beraat ederken, polisler hakkında "işkence yapmak"tan dava açmıştı. Yerel mahkeme kararlarının birçok kez bozulmasına rağmen 2003 yılında Yargıtay 8. Ceza Dairesi, zaman aşımı süresinin dolmasına üç ay kala kararı onayarak 1'i başkomiser 10 polisi, 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırmıştı.

Gençlerin başvurusu üzerine AİHM de Türkiye'yi 13 bin 800'er Euro para ödemeye mahkum etmişti. Ardından da İçişleri Bakanlığı aleyhine işkence nedeniyle tazminat davası açmışlardı.

Manisalı gençler davasında işkenceci polislerin avukatlığını yapan Bülent Kar, geçtiğimiz dönem AKP'den Manisa Belediye Başkanı seçilmişti.

Kaynak: ETHA