7 Mart 2012 Çarşamba

ÇOCUK GELİNLER: 50 Bin İmza 8 Mart'ta Meclis'te

Uçan Süpürge, çocuk gelinlere izin vermeyen yasal düzenlemelerin yapılması talebiyle toplanan 50 bin imzayı 8 Martta meclise götürüyor ve hatırlatıyor: "Türkiye’de 18 yaşın altında evlendirilen kadınların oranı yüzde 28. Çocukların evlendirilmesi suçtur. Bu suça ortak olmayalım!"

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, çocuk gelinlere izin vermeyen yasal düzenlemelerin yapılması talebiyle toplanan yaklaşık 50 bin imzayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e teslim edecek.

Dernek, çocuk gelinler soruna yerelden başlayarak çözüm aramak için çıktığı yolda, bu arayışa tüm toplumu ortak ederek kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak üzere 54 ilde yürüttüğü "Çocuk Gelinler" projesi ve bu proje kapsamında başlattığı imza kampanyası ile çocuk yaşta evlilikleri ülke gündeminde ilk sıralara taşıdı.

Uçan Süpürge çocuk gelinler sorununun çözümü için siyasi iradenin farkındalığı ve kararlılığını "olmazsa olmaz" kabul ediyor ve bu küresel soruna toplumsal işbirliği önerirken yönünü bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) çeviriyor.

Türkiye'nin bütün illerinden ve başka ülkelerden de duyarlı yurttaşların imzalarıyla büyüyen kampanya, evlilikle ilgili mevzuatın çocuklar lehine gözden geçirilmesini talep ediyor.

Bu kampanyaya destek olması için kamuoyuna yapılan çağrıda şu ifadelere yer veriliyor:

"Biz Uçan Süpürge ve bize Çocuk Gelinler temalı çalışmalarımızda destek veren tüm kişi ve kuruluşlar olarak;

* Medeni Yasa'da "17 yaşını doldurmuş bireyler" için mümkün olan evlilik izninin, yasa maddesinde değişiklik yapılarak "18 yaşını doldurmuş bireyler" için mümkün kılınmasını,

* En az bir yıl yukarı taşınacak yasal evlilik yaşının altındaki kadın ve erkek bireyler için, 'ebeveyn onayı ve mahkeme kararıyla evlenme' izninin kaldırılmasını,

* Yasal evlilik yaşından önce çocuklarını -rızaları olsa bile- evlendiren ebeveynin, para cezası ve hapis cezası dahil cezai yükümlülüğünün artırılmasını istiyoruz.

"Türkiye parlamentosuna ve kamuoyuna sesleniyoruz: Çocukların evlendirilmesi suçtur. Bu suça ortak olmayalım! Çocuklarımızı erken evliliklere kurban etmeyelim!.."

Her 10 çocuktan birinin annesi çocuk yaşta

* Türkiye'de 18 yaşın altında evlendirilen kadınların oranı yüzde 28. (Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması).

* Türkiye'de 15-19 yaş arası yapılan doğumlarda anne ve bebek ölüm riski, yetişkin hamileliklerine göre dört kat fazla.

* Dünyada her 10 çocuktan birinin annesi çocuk yaşta.

* Dünyada son araştırmalara göre, önlem alınmazsa önümüzdeki on yıl içinde çocuk gelin sayısı 100 milyonu geçecek. (ICRW-Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi).

* İmza kampanyasına yarına kadar katılabilirsiniz: http://imza.la/cocuk-gelinler

Kaynak: Bianet