6 Mart 2012 Salı

Aselsan katliamı doğruladı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun talebi üzerine hazırlanan Aselsan raporu, Uludere Roboski’de 34 kişinin katledildiğini doğruladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Merkezi, 34 kişinin öldürüldüğü gün köylülerin, askeri yetkililerle görüşerek bombalamanın kesilmesini istedikleri belirtildi.

Aselsan, Şırnak'ın Uludere İlçesi Roboski Köyü'nde 34 köylünün öldürülmesine ilişkin raporunu Meclis'e sundu. Aselsan'ın olaya ilişkin 10 sayfalık raporunda Türkiye'den Irak'a doğru insan ve yük hayvanlarından oluşan bir hareketlilik olduğu net olarak ifade edilirken gruplarla ilgili tek tek sayı da verildi.

Raporda 17.20 ile 18.20 arasındaki Heron görüntülerinde Irak'tan Türkiye sınırına doğru 7 motorlu aracın hareket ettiği belirtiliyor. Aynı şekilde 18.23 itibariyle de Türkiye sınırından güneye doğru hareketlilik bilgisine yer veriliyor. Bu bilgi raporda, “Türkiye sınırından güneye doğru, insan ve hayvandan oluştuğu değerlendirilen grup Irak sınırına ilerliyor” şeklinde ifade ediliyor. 18.24'te ilk tespit edilen grupla ilgili 22 hareket eden canlının olduğu ifade edilen raporda, ikinci grupta '17 canlı olarak kuzeyden güneye ilerliyor' deniliyor. Raporda, 'Canlıların insan olduğu değerlendirilmektedir' denilirken, bu canlı gruplarının içinde de 'yük hayvanına benzer canlı'lar olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'den giden grubun 19.17'den itibaren patikadan Türkiye'ye harekete geçtiklerinin ifade edildiği raporda, sonraki gelişmeler şöyle sıralanıyor:

"19.43: 16 yük hayvanı 9 insan görünüyor.
20.16: 2'inci grupta 8 yük hayvanı 7 insan görünüyor.
20.35: Bir başka grupta 19 yük hayvanı 11 insan görünüyor.
21.03: Grup toplanmaya başlıyor. Hareketsiz bekliyor.
21.39: Bomba patlıyor."

Raporda bombalama sonrası saat 22.45'te köyden 6 kişinin koşarak olay yerine gittiği notu da yer alıyor. Köyden koşanlar 23.02'de bombanın patladığı yere ulaşıyor.

Aselsan'ın raporunda Türkiye'den sınıra gidiş net olarak tespit edilirken, bunların insan ve yük hayvanı olduğu belirtiliyor.

GÖK: ASELSAN RAPORU BİZİ DOĞRULADI

Aselsan raporunu değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, raporun daha önce kamuoyu ile paylaştıkları bilginin doğru olduğunu gösterdiğini belirtti. Gök, "İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olarak vicdanımızla baş başa gerçeğin açığa çıkması için çalışıyoruz. Aselsan raporuna baktığımda Türkiye'den Irak'a giden insanların sınır ticareti yapan insanlar olduğunun değerlendirilmemesi vahim bir hata olarak ortada duruyor. Bu kadar net tespit edilmiş hareketliliğin böyle bir facia ile sonuçlanması ölenlerin göz göze öldüğünü ortaya koyuyor" dedi.

KÖYLÜLERİN UYARISINA RAĞMEN BOMBALAMA DEVAM ETTİ

Komisyon üyelerine ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim merkezi tarafından telefon hareketlerine ilişkin rapor da gönderildi. Raporda, olay günü saat 22.21’de köylülerin askeri yetkilileriyle görüştüğü belirtiliyor.

Gök, “İnsan Hakları Komisyonu olarak Gülyazı Köyü'ne gititğimizde köylüler bize, bombalamanın başladığı saatlerde askeri yetkilileri aradıklarını ifade etmişlerdi. Gelen raporlar bu konuşmayı doğruluyor. Köylüler olay günü saat 22.21’de askeri yetkilileri arayıp, ‘Ne yapıyorsunuz, onlar bizim çocuklarımız’ diye bilgi vermişler. Bu görüşmenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim merkezi tarafından doğrulanması büyük önem taşıyor. Burada ciddi ihmallerin olduğu görülüyor” dedi.

Katliamla ilgili görüntüleri izleyen Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda yer alan MHP ve AKP'li vekiller, bu kişilerin sınır ticareti yapan köylüler olduğunun net olarak anlaşılmadığını iddia ederken, BDP ve CHP'li vekiller, görüntülerde yer alanların köylüler olduğunun ne olarak anlaşıldığını söylemişti.

Kaynak: ETHA