10 Mart 2012 Cumartesi

POZANTI: 'Tutuklamalarla çocuklara gözdağı veriliyor'

TİHV hekimi Aksungur, Pozantı Cezaevi'ndeki tecavüz ve işkenceyi anlatan T.T. ve bunu haber yapan Dicle Haber Ajansı muhabirinin tutuklanmasıyla, cezaevindeki diğer çocuklara gözdağı verildiğini belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, Adana Tabip Odası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İHV görevlileri, Pozantı Cezaevi'ndeki iddialarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başvuru Hekimi Alev Aksungur, cezaevindeki çocukların neredeyse tümünde sistematik olarak işkence belirtilerine rastlandığını söyledi.

Geçen Temmuz ayında Türk Tabipler Birliği (TTB) ve İHD'nin Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunarak cezaevlerinde inceleme isteminde bulunduğunu hatırlatan Aksungur, "Başvurularımız, 'Cezaevlerinde bu tür problemler bulunmamaktadır' denilerek kabul edilmedi. Aylar sonra Pozantı Cezaevi, yapılan bir haber sonrası kamuoyu gündemine girebildi. Ancak Pozantı Cezaevi'ndeki tecavüzü anlatan T.T. ile bu haberi yapan gazeteci 7 Mart'ta düzenlenen KCK operasyonuyla tutuklanarak cezaevine gönderildi" dedi.

Çocuklara işkencenin cezaeviyle sınırlı kalmadığını, gözaltına alındıktan sonra sıkıntıların başladığına dikkat çeken Aksungur şöyle konuştu:

"Terörle Mücadele Kanunu kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan çocuklar, gözaltına alınma süreçlerinden başlayarak hakaret, aşağılama, dayak ve otomobil içinde ölüm tehdidine maruz kalmaktadır. Bize yapılan başvurulardan örnekler vermek gerekirse, mesela bir anne, 'Okuldan gelirken oğluma polis otosuyla çarpmışlar. Polisler yerde kanlar içindeki oğluma yardım edeceklerine yerde de dövmüşler' diyor. Başka bir anne ise, 'Oğlum tutuklanarak Kürkçüler Cezaevi'ne götürüldü. Cezaevi girişinden itibaren dövmeye başlamışlar. Askerler çırılçıplak soyup copla sırtına, ensesine, ayaklarına vurmuşlar. Sabah olunca da gardiyanlar dövmüş' bunun gibi birçok başvuru yapılıyor."

Pozantı Cezaevi'nde çocukların sistematik işkenceye maruz bırakıldığı söyleyen Aksungur, "Yapılan görüşmeler göstermiştir ki Pozantı Cezaevi'nde sadece tecavüz olayları yaşanmamış, TMK mağduru çocuklara sistematik işkence uygulanmıştır. Pozantı Cezaevi'ndeki çocukların Sincan'a gönderilmesi çözüm olmayacaktır. Bu çocukların Sincan'da tek kişilik odalarda tutularak izole edilmeleri yaşadıkları travma ile baş başa kalmalarına neden olacaktır. Tecavüzü anlatan çocuk başta olmak üzere cezaevlerinde bulunan çocuk tutukluların içinde bulundukları fiziksel, psikolojik ve sosyal hallerinin ciddi anlamda zedelendiği açıktır. Bu yüzden tüm çocukların bir an önce tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu çocuklara daha sonra tarafsız kurumlar tarafından acil gereken yardımlar yapılmalıdır" dedi.

Kaynak: ETHA