4 Kasım 2011 Cuma

Barış İçin Kadın Girişimi Tutuklu Kadınlar İçin Toplandı

Barış İçin Kadın Girişimi, KCK operasyonlarında tutuklanan kadınlarla dayanışmak için yaptıkları basın açıklamasının ardından, cezaevindeki kadınlara kart yolladı.


Barış İçin Kadın Girişimi dün (3 Kasım) Galatasaray'da Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) operasyonları kapsamında tutuklanan kadınlar için bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı.

Kadınlar açıklamanın ardından Galatasaray PTT'den tutuklu arkadaşlarına kart yolladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Artık ülkenin tamamının cezaevileştirildiği, özgürlük, demokrasi ve barış gibi hepimize ekmek ve su kadar gerekli olan yaşamsal değerlerin pespayeleştirildiği bir Türkiye'de yaşıyoruz.

Ceza kanunu, terörle mücadele yasası,  özel yetkili mahkemeler marifetiyle suskun ve örgütsüz, bir araya gelme, birlikte mücadele etme, hak arama yetisini yitirmiş bir toplum, bir korku ortamı yaratılıyor. Erkek ve devlet şiddetine karşı mücadele hakkı kadınların elinden alınıyor. Bu  yasalar kadınları suskunluğa ve eve mahkum etme işlevi görüyor.

AKP, siyasetle ilgilenen kadınları eve yollayamayınca, cezaevine yolluyor. İfade özgürlüğünün yasaklanması kadınlar açısından çifte bir baskı anlamına geliyor. Kadınların siyaset yapacağı, erkek şiddetine, kadın cinayetlerine, kadın emeğinin görünmez kılınmasına karşı, her alanda eşit temsil için mücadele edeceği kanalları tıkıyor.

Barış İçin Kadın Girişi olarak içerde tutuklu bulunan binlerce kadın arkadaşımıza kart yollamak için bir kez daha buradayız. Bizler tutuklu kadınlara kart yollayarak erkek egemenliğine karşı kadın dayanışmasının, savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, öldürmeye karşı hayatın yanında olduğumuzu söylüyoruz.

Henüz aramızda olamayan kadın arkadaşlarımıza yolladığımız kartlara umudu, özgürlüğü ve kadın dayanışmasının gücünü yükleyip gönderiyoruz. Diyoruz ki Rojda, Zelal, Sevgi, Ceylan, barış, bu kartlar elinize geçince yüzünüze konup yerleşecek gülümseme misali gelip yerleşecek bu topraklara."

* Fotoğraf: Nilgün Yurdalan
Kaynak: Bianet