7 Kasım 2011 Pazartesi

Osman Evcan açlık grevinin 4. gününde


Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve cezaevi yönetiminin vegan beslenmesine müsade etmediği için geçtiğimiz Cuma günü süresiz açlık grevine başlayan vegananarşist tutsak Osman Evcan'ın kızkardeşi Asiye Evcan'dan gelen mesaj Osman'ın durumunun daha da kötüye gideceğini ifade ediyor. Mesajı sizinle paylaşıyoruz:

"Samsundan merhabalar..! Ben vegan Osman Evcan'ın kızkardeşiyim. Öncelikle bu dayanışmada bizi yalnız bırakmayan ve emeği geçen siz saygıdeğer ve değerli ülkemin bu güzel insanlarına, tüm duyarlı paylaşımcı arkadaşlara, canlara,dostlara ben ailem ve vegan olan abim Osman Evcan adına teşekkürlerimi iletmek dileğiyle saygıyla selamlıyorum..!

Evet canlar..! 3 kasım da ben, annem, yurtdışından gelen büyük abimizle birlikte Kırıkkale'de bayram açık görüşü yaptık. Bundan Osman abim çok mutlu oldu. Konuşma esnasında 4 kasım cuma günü süresiz açlık grevine gideceğini söyledi. Bununda başka bir yolu olmadığını belirtti. Hiçbir sorunu çözülmemiş. Sağlık sorunları olduğunu kendisinde (hemoroid ) bulunduğunu bunun zaman zaman kanama yaptığını, doktorun çözümün kesin ameliyatlık durumun sözkonusu olduğunu belirttiği halde buna imkan verilmediğini açık görüş esnasında söyledi. Evet bugün bayramın birinci günü. Telefon görüşmemiz de bugüne denk geldi. Az önce kendisiyle telefonda görüştüğüm de bugünde dahil olmak üzere açlık grevinin 3. günün de olduğunu, sadece su aldığını, şeker kullanmadığını belirtti. Süresiz açlık grevi olduğundan bu durumu sizlerin ilgili olan tüm yerlere kurum ve kuruluşlara bildirmenizi söyledi. Herşey için teşekkürlerimizi iletir, iyi bayramlar dileriz.

Sevgiler, Selamlar..."

Vegan Osman Evcan'ın kızkardeşi: Asiye Evcan
6 kasım 2011
Samsun

-------------------------

Osman Evcan'a Vegan Yemek İnisiyatifi'nin uluslararası dayanışma çağrısının İngilizce ve Türkçe metinleri:

Hello,

I am writing to tell you about Osman Evcan, a political prisoner in Turkey who is kept in high security solitary confinement prisons. Due to his political and ethical convictions, Evcan became a vegan (strict vegetarian who avoids all animal products) eight years ago.

Since the Turkish authorities do not respect his right to pursue a vegan diet, Evcan has been suffering from variety of health issues as he is not getting enough vegan food to eat and he is unable to pursue a balanced diet.
In a letter he wrote from prison, Evcan mentions prison authorities giving him food in an unhygienic state and there have been instances where harmful additives and chemicals have been intentionally added to his food.

A support campaign called the Campaign for Vegan Food to Osman Evcan has been started, but so far, the petitions to the authorities by Evcan himself and by the Campaign have been ignored. A member of parliament, Melda Onur, submitted a written question to Ministry of Interior in the National Assembly asking as to why Evcan's issue is being ignored and not considered. She visited Evcan in prison, but the prison authorities wouldn't let her give the food she brought for Evcan.

In his last letter that he sent to us on the 6th of November 2011, Evcan added that on an arbitrary basis, prison officers have not being providing him with escorts, so that he misses medical appointments. Having already boycotted the prison food and managing by purchasing his own food at prison cafeteria, he says in his last letter that he needs to strengthen his attitude to be heard. Therefore he started an on-going hunger strike on 4 November 2011 for an indefinite time until his demands are met.

As people supporting Evcan, we want your support and solidarity.

You can help spread the news about his situation and create international pressure on the Ministry of Justice of Turkey and other official institutions.

The blog of the campaign is: http://osmanayemek.tumblr.com
The English edition can be accessed here: http://osmanayemek.tumblr.com/english

Evcan's issue is taken into press on those newspapers, tv channels and internet sites (in Turkish):
http://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/133769-hem-vegan-hem-tutsak
http://www.haberler.com/chp-li-onur-vejetaryen-mahkum-osman-evcan-i-3059195-haberi/
Cumhuriyet(newspaper): http://www.zulalkalkandelen.com/2011/10/cezaevinde-vegan-olmak.html
http://www.cnnturk.com/2011/guncel/10/04/cezaevinde.vegan.olmak/631899.0/index.html#

To write Osman: Osman Evcan F Tipi Kapalı Cezaevi, Oda No: B-8 71480 Hacılar/Kırıkkale TURKEY

Turkish Prime Ministry:
ADRESS: Vekaletler Caddesi Başbakanlık Merkez Bina P.K. 06573 Kızılay / Ankara TURKEY
TELEPHONE:             (+90) (0312) 422 10 00    
FAX: (+90) (0312)
E-Mail: bimer@basbakanlik.gov.tr

Turkish Ministry of Justice:
ADRESS: 06669 Kızılay/Ankara  TURKEY
TELEPHONE:             (+90) (0312) 417 77 70    
FAX: (+90) (0312) 419 33 70
E-Mail: info@adalet.gov.tr

Kırıkkale F-type Prison:
ADRESS: Hacıbey Mah. 71480 Hacılar/Kırıkkale TURKEY
TELEPHONE: (+90) (318) 297 41 94 - 95
FAX: (+90) (318) 297 41 23
E-Mail: kirikkale.ftcik@adalet.gov.tr

Türkçe:

Merhaba,
Osman Evcan isimli, 8 yıl önce vegan olmuş politik bir tutuklu hakkında bilgi vermek için yazıyorum. Politik yönelimi nedeniyle, ayrıca veganizmin t.c. otoritelerince bir hak olarak tanınmamasından ötürü, Evcan tatmin edici miktar ve nitelikte yemek alamamaktadır. Mektup yoluyla, hijyenik olmayan vegan yemekler aldığını, hatta bilinçli olarak yemeğine zararlı kimyasallar katıldığını ifade etti.

Osman Evcan'a Yemek İnisiyatifi isimli bir oluşum yaratıldı. Ancak inisiyatifin ve Evcan'ın dilekçeleri yetkililerce görmezden geliniyor. Melda Onur isimli milletvekili, Evcan'ın durumunun gözardı edildiğini bir soru önergesinde beyan etti. Ayrıca Evcan'ı cezaevinde ziyaret etmek istedi ancak Evcan'a ulaştırmak üzere getirdiği yiyecekler de cezaevi yönetimince kabul edilmedi.

6 Kasım 11'de elimize geçen son mektubunda, Evcan görevlilerin keyfi bir tutumla kendisini tıbbi bakıma almadıklarını söylüyor. Cezaevi yemekhanesini boykot edip tüm gıda ihtiyacını kendi imkanlarıyla kantinden sağladığı sürecin ardından, sesini duyurmak için daha güçlü bir tavır ortaya koymak amacıyla 4 Ekim 2011'de süresiz açlık grevine başladı.

Osman Evcan'a ve direnişine destek veren insanlar olarak, dayanışma içinde bulunmanızdan mutluluk duyacağız. Evcan'ın durumunu insanlara yayabilir, t.c.'nin ilgili kurumlarına uluslararası baskı oluşturabiliriz.

Osman Evcan'a Vegan Yemek!

Osman Evcan'a Özgürlük!