10 Şubat 2012 Cuma

Balinaların Köleliğinin Devamına...

ABD'de gösteri yapmaları için alıkonuldukları Seaworld merkezlerinden şikayetçi olan beş balinanın davası, anayasanın köleleştirmeyi yasaklayan 13. maddesinin sadece insanlar için geçerli olduğu söylenerek reddedildi.


ABD'de San Diego ve Orlando Seaworld merkezlerinde tutulan Tilikum, Katina, Corky, Kasatka ve Ulises adlı beş balinanın şikayetçi taraf olduğu, su parklarındaki hayvanların köleleştirilmesine karşı dava mahkemeden döndü.

Şikayet dosyasını inceleyen Federal Mahkeme yargıcı Jeffrey Miller, anayasanın kölelik ve rıza dışı alıkonulmayı düzenleyen 13. maddesinin sadece insanlara yönelik olduğunu ve balinalar için geçerli olmadığını söyleyerek davayı düşürdü.

Hayvan hakları kuruluşu adına balinaları temsil eden avukat Jeffrey Ker, "bugün verilen karar, bir zamanlar doğal ortamlarında özgürce yaşayan balinaların SeaWorld merkezlerinde köleleştirildiği ve rızaları dışında alıkonulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kuruluşumuz, hayvanların hakettikleri muameleyi görmeleri için mücadele etmeye devam edecektir" diye konuştu.

Kaynak: Bianet