17 Şubat 2012 Cuma

Ankara Adli Tıp'ta Kantar kararsızlığı

Ankara Adli Tıp Kurumu, Uğur Kantar'ın ölümüne neyin sebep olduğuna dair karar veremediğini belirterek, dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.

Uğur Kantar adlı gencin askeri birlikte gördüğü işkence sonucu ölümünün ardından açılan davada, Ankara Adli Tıp Kurumu, "Sonuca ilişkin karar veremiyorum" diyerek Kantar dosyasını İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Mahkeme, cezaevi müdürü Ayhan Şentürk'ün sivil mahkemede yargılanması konusundaki talebe ise bir yanıt vermedi.

Uğur Kantar adlı gencin Kuzey Kıbrıs'taki askeri birlikte konulduğu Disiplin Cezaevi'nde gördüğü işkence sonucu yaşamını yitirmesinin ardından açılan davaya bugün Girne Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

Bugünkü duruşmada, iddianamede mağdur olarak adları geçen 19 askerden ifadeleri alınmayanların ifadeleri alındı, talimatla alınan ifadeler okundu.

ADLİ TIP KARAR VEREMEDİ

Ankara Adli Tıp Kurumu, Kantar'a ilişkin otopsi raporunu mahkemeye gönderdi. Ancak, kurum, Kantar'ın işkenceden ölüp ölmediği konusunda kesin bir sonuca ulaşamadığını belirterek, dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdiğini mahkemeye bildirdi.

GÖREVSİZLİK KARARI VERİLMEDİ

Askeri mahkeme, cezaevi müdürü Ayhan Şentürk'le ilgili olarak Kantar ailesi avukatlarının "sivil mahkemede yargılanmalı" talebine ilişkin görevsizlik kararını vermedi. Mahkeme buna gerekçe olarak, "Suç vasfının değişme ihtimali"ni gösterdi.

SUÇ DUYURUSU TEKRARLANDI

Davada ailenin avukatlığını üstlenen Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi üyesi avukatlar, bir kez daha suç duyurusunda bulunarak, işkenceyle ölümün gerçekleştiği askeri birlikteki tüm görevliler hakkında dava açılmasını istedi.

İDDİANAME NE DİYOR?

Olayın ardından hazırlanan iddianamede, Kantar'ın işkence gördüğü Disiplin Cezaevi'nde gardiyan olarak görev yapan Ayhan Arslan ve Fırat Keser'in "neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence" suçundan cezalandırılması isteniyor. Gardiyan Recep Tekin "beş kez kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralamak", Cezaevi müdürü Ayhan Şentürk ise "ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak" ile suçlanıyor. Gardiyanlar Süleyman Özdoğan, Özkan Belmen ve Ahmet Yurdusevdi hakkında da "görevi kötüye kullanma" suçlamasında bulunuldu.

Gardiyan askerlerin dosyası sivil mahkemeye alınırken, astsubay Şentürk'ün ise askeri mahkemede yargılanmasına devam ediliyor.

Kaynak: ETHA