5 Nisan 2012 Perşembe

'HES'te mahkeme kararları boşa çıkarılıyor'

Antalya Alakır Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesine karşı çevrecilerin kazandığı zafere gölge düşürülmeye çalışılıyor. Mahkemenin durdurma kararına karşın çalışmaların devam etmesini Antalya Valiliği şu gerekçeyle açıkladı: “Mahkeme kararı, alınan ilk üç 'ÇED gerekli değildir' kararı ile ilgiliydi. Dördüncü ÇED kararıyla ilgili mahkeme kararı yok”


Antalya Alakır Vadisi’nde yıllardır HES'lere (hidroelektrik santrali) karşı mücadele veren halk, yapımı planlanan Kürce HES Projesi'ne peş peşe davalar açtı. Açılan davalarda ilk kazanım Ekim 2011'de geldi ve projenin yürütmesi durduruldu.

Radikal gazetesinden Serkan Ocak'ın haberine göre Antalya İdare Mahkemesi'nin "durdurma" kararına karşın duran olmadı. HES'çi şirket, bölge halkının tepkilerine ve mahkeme kararını göstermesine karşın çalışmalarına devam etti. Bunun üzerine Alakır'da yaşayan Emre Şimşek, Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bir dilekçe vererek mahkeme kararının uygulanmasını istedi. Ancak müdürlük, hukuk kurallarını alt üst eden bir yanıt verdi.

Bir HES, dört rapor

Müdürlük, 17 Şubat 2012’de verdiği yanıtta, proje ile ilgili dört defa "ÇED gerekli değildir" kararı verildiğini, bunların üçü hakkında "yürütmeyi durdurma" verilse de bir karar hakkında henüz mahkeme kararı olmadığını söyledi. Böylece müdürlük, çalışmaların devam etmesini savunurken mahkemelerce verilen üç "yürütmeyi durdurma" kararını da görmezden geldi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yanıtı şöyle:

“1. İdare Mahkemesi’nden, Kürce Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı için verilmiş olan üç adet ‘ÇED gerekli değildir’ kararı için yürütmeyi durdurma çıkmıştır. Dava devam ederken firma tarafından HES projesinde değişiklik yapılmış ve yeni proje tanıtım dosyası hazırlanarak müdürlüğümüze müracaat edilmiştir. Valiliğimizce dördüncü kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmiştir. HES çalışması en son verilmiş olan ‘ÇED gerekli değildir’ kararına göre yapılmaktadır. 8.06.2010 tarihli ‘ÇED gerekli değildir’ kararı için mahkeme kararı bulunmamaktadır”.

Kürce HES Projesi'nin sahibi Dedegöl Enerji Yatırım A.Ş. Proje Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Gökhan Göktaş da Radikal’e üç kez proje değişikliği yapıldığını, ayrı ayrı ÇED kararı aldınığını aktardı. Göktaş, daha önceki kararlarda mahkemenin projeyi durdurmasının bir önemi olmadığını ve son karar hakkında da mahkeme kararı gerektiğini ifade etti.

'Mahkeme kararları boşa çıkarılıyor'

Davanın müdahil avukatı İsmail Duygulu ise Kürce HES Projesi için ayrı ayrı üç kez tanıtım dosyası hazırlanarak hukukun arkasından dolanıldığı görüşünde:

“Sonuçta hepsi aynı yerde aynı proje. Biz de bunu mahkemeye belirterek her üç kararın hepsine birden bir dava açtık ve kazandık. Ancak çalışmalar durmadı. Valilik çalışmaların dördüncü kez alınan ‘ÇED gerekli değildir’ çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bu tam bir alicengiz oyunu. Mahkemenin kararları boşa çıkarılıyor. Mahkeme kararlarına karşı önceden tedbir alındığı görülüyor”.

Sendika.Org
Kaynak: Haberlink