14 Nisan 2012 Cumartesi

Demirtaş: Darbenin tüm kurumları ortadan kaldırılsın

BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sadece birkaç darbecinin yargılanmasıyla darbeyle yüzleşilemeyeceğini belirtti, "Milli Güvenlik Kurulu, Özel Yetkili Mahkemeler ve YÖK darbenin ürünüdür. Bütün bu kurumlar tıkır tıkır işliyor mu? İşliyor. Dolayısıyla kimse, biz darbeyle hesaplaştık, demesin" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kayıp yakınlarının Diyarbakır’da her hafta düzenlediği oturma eylemine katıldı. Oturma eylemi sonrası basının sorularını yanıtlayan Demirtaş, her şeyden önce darbeyle hesaplaşılması ve yüzleşilmesini olumlu bulduklarını söyledi.

Hiçbir darbe girişiminin ya da gerçekleşmiş bir darbenin hesapsız, sorgusuz kalmaması gerektiğini kaydeden Demirtaş, olumlu gelişmelere rağmen 12 Eylül ve 28 Şubat ile ilgili soruşturmalarda darbenin bütün kurumlarını ortadan kaldırmak gibi geniş kapsamlı bir yaklaşımın bulunmadığını belirtti.

'DARBEYLE YÜZLEŞMEK DEMOKRASİYİ, DARBECİYLE YÜZLEŞMEK İKTİDARI GÜÇLENDİRİR'

Darbeyle yüzleşmenin demokrasiyi, sadece darbecilerle yüzleşmenin ise iktidarı güçlendireceğini vurgulayan Demirtaş, "Bazen 1-2 kişi üzerinden koskoca bir 'darbe zihniyetini yok ettik' diyorlar. Milli Güvenlik Kurulu, Özel Yetkili Mahkemeler ve YÖK darbenin ürünüdür. Bütün bu kurumlar tıkır tıkır işliyor mu? İşliyor. Dolayısıyla kimse, biz darbeyle hesaplaştık, demesin. O dönem darbeyi destekleyenler, darbenin ortamını yaratanlar her türlü entrikayı çeviren kim varsa elbette bunlar sorumludur. Mesele birkaç gazeteci, askere dokunma meselesi değildir. Suçu olan varsa sorgulansın. Adil yargılansın" dedi.

Demirtaş, 28 Şubat darbesini Fethullan Gülen’in desteklediği ve şimdi ise Türkiye’yi yönettiğini söyledi. Cemaatten talimat alınmadan operasyon yapılmadığını kaydeden Demirtaş, soruşturmalarda Gülen’i sorgulayacak savcının olmadığını belirtti.

Suriye'deki gelişmelere de değinen BDP Genel Başkanı Demirtaş, AKP'nin, Suriye'deki Kürtlerin herhangi bir hak elde etmemesi için çaba içinde olduğunu söyledi.

Kaynak: ETHA