16 Nisan 2012 Pazartesi

Mehmet Ağar'a 5 yıllık hapis onandı

Yargıtay, "1000 operasyon yaptık" diyen Mehmet Ağar hakkında "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan verilen 5 yıllık hapis cezasını onadı.

"1000 operasyon yaptık" diyen, Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı olduğu dönemlerde yüzlerce faili meçhul, yargısız infaz, gözaltında kayıp ve katliam yaşanan Mehmet Ağar'a verilen 5 yıllık hapis cezası onandı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mehmet Ağar'a Susurluk davası kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak"tan verilen cezaya itirazı karara bağladı.

Kararın onanmasıyla Ağar 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı tahliye olacak. Ağar'a, 5 yıl da kamu hizmetinden yasak gelecek.

Mehmet Ağar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 5 yıl hapis cezası vermesinden sonra, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada "Vicdanen rahatım" demişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Mehmet Ağar, kirli savaş yöntemlerinin uygulandığı 1990'lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlerin baş mimarı olarak biliniyor. Susurluk kazası bu yıllara ilişkin tartışmaların öteye gitmesine vesile oldu. Kazanın ardından kamuoyunun oluşturduğu baskı ile Mehmet Ağar ve Sedat Bucak'ın da aralarında olduğu derin devleti yöneten bir grup yargılanmaya başladı. Ancak davanın açıldığı süreçte Ağar ve Bucak milletvekili olduğu için dava ertelendi, diğer kolluk ve sivillere çeşitli cezalar verildi.

Mahkeme kararında ve Meclise gönderilen fezlekede, Ağar ve Sedat Bucak'ın dokunulmazlığı nedeniyle yargılanmadıkları ama bu çetenin üyesi oldukları, hatta Ağar'ın çetenin yöneticisi olduğunun anlaşıldığı belirtildi. Daha sonraki süreçte Bucak milletvekili seçilmediği için yargılandı ve ceza aldı. Ağar bir dönem daha vekil oldu. Sonraki dönem milletvekili seçilmeyince dosyası Danıştay'da görüldü ve yargılanmasına karar verildi.

Danıştay 1. Dairesi, Mehmet Ağar'ın yargılanmasına karar verdi. 1000 operasyon gerçekleştirdiğini itiraf eden Ağar, "1993-1996 yılları arasında, 'cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek, gıyabi tutuklu sanık Abdullah Çatlı'nın saklı bulunduğu yeri bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek ve gizlenmesine yardım etmek; yasalara aykırı olarak Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e silah taşıma izin belgesi vermek suretiyle görevi kötüye kullanmak; yasalara aykırı olarak Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesini sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmak" suçlamalarıyla yeniden yargılanmaya başladı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkeme Mahkemesi'nde görülen davada savcı "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek"ten 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemişti.

Kaynak: ETHA