12 Nisan 2012 Perşembe

Emek Sineması Eylemi Bu Pazar: "Biletinizi Yırtana Kadar Saklayınız"

İstanbul Kültür Sanat Varyatesi Emek Sineması'nın yıkımı projesindeki gelişmelere tepki göstermek üzere sinemanın önünde biletlerin yırtılacağı bir protesto düzenliyor. Biletleri yırtılacak filmin adı: Fetih Beyoğlu: Grand Pera 3D.

Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı çıkanlar 15 Nisan'da yeni bir protesto eylemi düzenliyor.

İstanbul Kültür Sanat Varyatesi, Emek Sineması'nı yıkacak olan Kamer İnşaat'ın kamuoyunun yanlış ve eksik bilgi sahibi olduğu gerekçesiyle yeni bir PR çalışması yürütmeye başladığını ve aynı projeye farklı kılıflar bulduğunu açıkladı.

Grubun açıklamasına göre "Grand Pera" projesi adıyla duyurulan projede nitelik olarak farklı bir şey yok. Proje "Emek Sineması'nı 'moving' yöntemi ile 4. kata taşıyarak, 10 salonlu bir sinema zincirinin süsü haline getirmeyi hedefliyor."

Aynı projenin farklı kılıflarla sunulmasının kimseyi ikna edemeyeceğini bildiren İstanbul Kültür Sanat Varyatesi Emek Sineması'nın kamuya ait olduğunu da vurguladı.

"Emek Sineması'nın bulunduğu yerde yenilenmediği ve kapısının sokağa açılmadığı herhangi bir projeye ikna olmayacağız."

15 Nisan Pazar günü, saat 16.30'da Taksim Meydanı Tramvay Durağı'nda bir araya gelecek olan Emekseverler "bu filmi seyretmiyoruz" diyerek meydandan Emek Sineması'na yürüyecek ve "filmin biletlerini" yırtacak.

Yırtılmak üzere hazırlanan biletlerin üzerinde protestoya katılacaklar için bir not var: "Biletinizi Emek Sineması'nın önünde yırtana kadar saklayınız."

Filmin konusu

Biletin üzerinde yazdığına göre, "Fetih Beyoğlu: Grand Pera 3D" adlı filmin konusu şöyle:

"Yıl 2012. Beyoğlu tam bir sinema mezarlığına dönüşmüştür. Kapısı sokağa açılan, toplumsal hafızayı taşıyan büyük salonların yerini alışveriş merkezlerinin içindeki çok salonlu, ticari sinemalar almaktadır.

Siyasi iktidar ile sermaye güçlerini birleştirerek Beyoğlu'nu baştan aşağıya bir şantiyeye dönüştürmek için kolları çoktan sıvamıştır. Amaçları sınıfsal temizlik yapmak ve kentteki kültür hayatını yok ederek muhalif sesleri susturmaktır.

İktidarın halkın desteğini kazanması zordur fakat tam o sırada Kamer İnşaat dahiyane bir fikirle çıkagelir: emek sineması'nı klonlayarak Grand Pera adı verilecek 'pasaj'ın 4, katına taşıyacaktır. Böylece Beyoğlu'nun fethinin önü açılacaktır...

'Tarlabaşı'nın Yıkımı' ve ' Taksim'i Yayalaştırma Projesi' ile birlikte artık insansız yeni bir dünyanın kapıları aralanmıştır."

Yırtılacak bileti indirmek için tıklayınız.

Kaynak: Bianet