15 Nisan 2012 Pazar

Akademisyenlerden "tutuklu ders"

Jandarmanın kurduğu barikatların ardında ders veren akademisyenler, “Öğrencilerin yeri dışarısı, bizim yanımız” dedi.


Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 600’ü aşkın akademisyenin kurduğu ‘Öğrencime Dokunma’, Tekirdağ F Tipi Cezaevi önünde tutuklu ve hükümlü öğrenciler için temsili ders yaptı.

10 akademisyen temsili dersten önce, öğrencilerini görmek için ceza infaz savcısıyla görüşmek istedi. Savcının, görüşme talebini reddettiği, “Beni böyle şeylerle rahatsız etmeyin, telefonla bile görüşmek zorunda değilim” dediği öğrenildi.

Cezaevi önünde jandarmanın yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Jandarmanın barikat kurduğu sınıfta ders veren akademisyenlerin, barikata pankart asma talebi, jandarma tarafından “Devletin malı, olmaz” diyerek reddedildi.

Ders, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu öğrencilerin isimlerinin okunması ve yoklama yapılmasıyla başladı. Tutuklu öğrencilerin adının okunmasının ardından, derse katılanlar “Burada” dedi.

İlk dersi veren Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Beyza Üstün, “Birimiz bile tutukluysak, hepimiz tutukluyuz. Öğrencilerimizin yeri burası, dışarı, bizim yanımız” diye konuştu. Ekolojinin tutukluluğu konulu ders veren Üstün, suyun metalaştırıldığını ve tutuklandığını söyledi. Birleşmiş Milletler kararlarıyla, suyun satıldığını hatırlatan Üstün, Türkiye’deki derelerin 49 yıllığına sermayeye kiralandığını kaydetti.

Dünya Su Forumu toplantılarında suyun metalaştırılması kararlarının alındığını belirten Üstün, herkesin ücretsiz ve sağlıklı suya ulaşma hakkı olduğunun altını çizdi. Hidroelektrik santrallerle Türkiye’deki derelerin hapsedildiğini vurgulayan Üstün, borularla taşınan suyun yaşamdan ve doğadan koparıldığını, suyun bu şekilde canlılara hizmet edemediğini ifade etti.

HES inşaatlarını hızla bitirmeye çalışan patronların, hem doğaya zarar verdiğini hem de iş cinayetlerine sebep olduğunu dile getiren Üstün, sadece HES inşaatlarında şimdiye kadar 300 işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Üstün’ün ardından söz alan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Saysel, kısa bir ders verdi. 21. yüzyılı ‘ekolojik kriz’ yüzyılı olarak tanımladı.

Eğitim-Sen adına konuşan Aytekin Çelebi, kapitalizmin ekolojik problemleri çözemeyeceğini belirterek, sosyalizmi çözüm olarak işaret etti.

Ders, tutuklu ve hükümlü öğrencilere dayanışma kartı yazılmasıyla sona erdi.

Temsili derse, Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi üyeleri de katıldı.

Kaynak: ETHA