19 Ekim 2011 Çarşamba

"Toplu Gözaltılara Son Verilmeli"

EMHRN ve FEMED, Türkiye’ye çağrıda bulundu. YAKAY-DER’den Cemal Bektaş, Kemal Aydın ve Selahattin Tekin’in tutukluluklarıyla ilgili bilgi içeren çağrıda, Türkiye’den toplu gözaltıların sona erdirilmesini istendi.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMHRN) ve Zorla Kaybetmelere Karşı Avrupa Akdeniz Federasyonu (FEMED) Türkiye'ye çağrıda bulunarak, toplu gözaltıların sona erdirilmesini ve kayıplara ilişkin gerçeğin ortaya çıkarılmasını istedi.

İngilizce ve Fransızca yayımlanan çağrı metninde, Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER), Barış Anneleri ve Zorla Kaybetmelere Karşı Avrupa Akdeniz Federasyonu (FEMED) üyelerinin halen gözaltında bulunduğunun altı çizildi.

YAKAY-DER Başkanı Cemal Bektaş, YAKAY-DER sözcüsü Kemal Aydın ve yönetim kurulu üyesi Selahattin Tekin'in gözaltılarının haksızlığı vurgulandı.

Metinde şu ifadelere yer verildi:  "Kemal Aydın ve Selahattin Tekin 98 kişinin tutuklandığı bir operasyonda 4 Ekim 2011'de gözaltına alındı. Cemal Bektaş, bu tarihte Diyarbakır'daydı, İstanbul'a döndüğünde, 11 Ekim'de YAKAY-DER'den çıkarken o da gözaltına alındı. 15 Ekim'de de Barış Anneleri'nden Nahide Ormancı Silopi'de gözaltına alındı."

"Cemal Bektaş'tan iki gün haber alınamadı"

"İki gün boyunca kimse Cemal Bektaş'tan haber alamadı. 14 Ekim'de ailesi Bektaş'a ulaşabildi ve gözaltında olduğunu öğrendi."

Bektaş'la şu ana kadar yalnızca avukatının görüşebildiğinin, ailesinin görüşmesi için 28 Ekim tarihinin verildiğinin ancak ailenin bu tarihe kadar Bektaş'ın başka bir yere transfer edilebileceğinden endişelendiğinin ifade edildiği metinde Türkiye'ye çağrıda bulunuluyor.

"Son birkaç haftadan beri özellikle Türkiye'deki Kürt insan hakları savunucularına karşı toplu tutuklamaklar devam ediyor. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yöneticileri, sivil toplum temsilcileri, kayıp aileleri ve yakınları baskı altında."

"EMHRN ve FEMED, Türk otoritelerine insan hakları savunucularına yapılan bu haksız müdahalelere, keyfi gözaltılara ve kayıp yakınlarına yapılan kötü muamelelere son vermeleri ve adaletin yerini bulması için çağrıda bulunuyor."

Kaynak: Bianet