23 Ekim 2011 Pazar

Faşistler polis nezaretinde Kürtlere saldırıyor

AKP şefleri birbiri ardına BDP'yi hedef alan açıklamalar yapıp ırkçı saldırıları “vatandaş hassasiyeti” diyerek sahiplenirken, Kürtlere ve BDP binalarına yönelik saldırılara da her gün yenileri ekleniyor.

Faşistler polis nezaretinde Kürtlerin evlerini taşlıyor

Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi'nde ara sokaklarında sabah saatlerinden itibaren gün boyunca bayraklar ve ırkçı sloganlarla yürüyüş düzenleyen binlerce kişi, akşam saatlerinde Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Tarlabaşı semtine ve BDP il binasına saldırdı. Faşist güruhlar bununla birlikte mahalledeki evlerin camlarını rastgele taşladı. Polisler ise faşistlere müdahale etmek yerine mahalleye ve semt pazarının kurulu olduğu sokağa rastgele gaz bombası attı. Pazardaki kadın ve çocuklar gazdan etkilendi.

Mahallenin girişlerini tutan polis, BDP binasını savunmak iseteyen gençlere sert müdahalede bulunurken füşistlere ise eşlik ediyor. Faşistler polis eskortluğunda Kürtlere ait evleri taşladı.

Antep'te linç girişimi

Kayaönü Mahallesi'nde 53'üncü sokakta ülkücü faşistlerin yaptığı yürüyüş sırasında Kürt bir ailenin 5 yaşındaki çocuğu balkondan zafer işaret yaptı. Bunun üzerine faşist güruh aileyi linç etmeye çalıştı. Binayı taş yağmuruna tutan ülkücülerin binanın tüm camlarını kırdıktan sonra içeri girmeye çalıştığı belirtildi. Binanın dış kapısı önceden aile tarafından kapatılınca ülkücü grup içeri girmeyi başaramadı. Polislerin ise ilk önce olaya seyirci kaldığı ancak grubun binaya girmeye çalışmasıyla müdahale ettiği bildirildi.

İzmir'de taşlı saldırı

İzmir Şehit Yakınları Derneği'nin Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingin ardından dağılan bir grup BDP İzmir il binasına taşlarla saldırarak camlarını kırdı.

İki gündür bina önünde konumlanan bir TOMA, 4 polis aracı ve çevik kuvvet ekiplerinin olduğu bir zamanda gerçekleştirilen saldırıda il binasının camları kırıldı.

Saldırı sonrası polisler giriş çıkışları tutarken 300 kişilik bir grup il binasının bulunduğu sokağın başında ırkçı sloganlar attı. 300 kişilik gruba müdahale edilmedi.

BDP Adana il binasına saldırı

Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde bulunan BDP Adana il binasına bir grup taşlarla saldırdı. Binada maddi hasar oluşmadı. Polis caddeyi kapatırken, Adana'nın çeşitli bölgelerinde ırkçı yürüyüşler düzenleniyor.

Kürt gençlerine linç girişimi

Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki Emek Mahallesi'nde dün gece saatlerinde mahallede yaşayan 4 Kürt gencine saldırı düzenlendi. Gençlere saldıran yaklaşık 15 kişilik faşist grup, çevrede bulunanların ve bazı esnafların tepkisi üzerine olay yerinden uzaklaşırken, ardından daha kalabalık bir şekilde geri gelerek mahallede terör estirdi. Faşistler ellerindeki bayraklarla Kürtlere yönelik ırkçı sloganlar ve hakaretler savurdu. Polisin müdahale etmediği faşist güruh, mahallede istedikleri gibi dolaştı.

5 bin kişi BDP binasına yürüdü

Kırşehir’de faşist gruplar ve islamcıların gerçekleştirdiği gösteri sırasında BDP il binası hedef alındı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Kırşehir’deki mitingin hemen ardından kalabalık bir faşist grup 'tekbir' getirerek BDP il binasına yürüdü. Bina önünde kurulan polis barikatını aşan grup Kürtlere hakaretler yağdırdı. Temsilciliğe saldıran grup, polisin engellemesinin ardından şehir sokaklarında bir süre daha dolaşarak PKK ve BDP aleyhine sloganlar attı.

BDP Doğanşehir ilçe binasına saldırı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesindeki BDP ilçe binasına dün gece taşlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda binaların tüm camlarının kırıldı.

Üsküdar

Faşist güruhlar ırkçı sloganlarla BDP Üsküder ilçe binasına gelirken, taşlarla saldırdı. Partinin bütün camları ve tabelası kırıldı. Çevrede bulunan polislerin müdahale etmemesi üzerine saldırı uzun bir süre devam etti.

Esenyurt

İlçe binasına yönelik saldırı, saat 16.00 sularında başladı. İlçe binasında bulunan gençler saldırıyı geri püskürttü. Bunun üzerine polis ilçe binasına gaz bombaları atmaya başladı. Polis gaz bombasından dumanların yükseldiği binanın giriş kapılarını kapatırken Kapıların kapatılması nedeniyle içeride bulunanlar boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Atılan gaz bombaları sonucu aralarında Esenyurt BDP İlçe Başkanı Fırat Özanlı’nın da bulunduğu 3 kişi yaralandı. Yaralananlardan biri gaz bombasının isabet etmesi sonucu çenesinin parçalandığı bildirildi.

Kaynak: ANF