25 Ekim 2011 Salı

Şiddet Uygulayan Kocaya Değil, Müdahale Edene Ceza

Ankara'da eşine şiddet uygulayan kocaya müdahale eden ve ondan şiddet gören iki asistanı üç ay 10 güne mahkum eden mahkeme, kocaya verdiği cezada "tahrik" indirimi yaptı.


Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, eşine şiddet uygulayan erkeğe, ona müdahale eden iki asistana ve şiddet gören kadına ceza verdi. Ancak asistanlar üç ay 10 güne mahkum eden mahkeme, asistanlara ve eşine şiddet uygulayan erkeğe verdiği cezada "tahrik" indirimi yaptı. Kocanın ve kadının cezası ertelendi.

Radikal gazetesinin haberine göre, Ankara Cebeci'de Şubat 2011'de saat 23.00'de yürüyen iki hukuk asistanı Hakan Mertcan ve Cenk Yiğiter, bir kadının sokak ortasından dövüldüğünü, kız çocuğunun ise "yardım edin" diye  bağırdığına şahit oldu.

İki asistan, "Ne oluyor" diye seslenerek, Sedat Koç isimli kocayı engellemek istedi. Bunun üzerine Koç, "Ne karışıyorsunuz?" diyerek yumruk attı. Kısa süreli arbede sırasında, asistanlara çevredeki bazı esnafların da vurduğu anlaşıldı.

Kavga sırasında burnunda üç kırık oluşan ve yedi gün iş göremez raporu alan Yiğiter ile yaralanan Mertcan, kendilerini döven Sedat Koç'tan şikâyetçi oldu. Eşinden şiddet gören Cennet Koç da şikâyetçi oldu.

Tahrik indirimi uygulandı

Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, Koç'u karısına şiddet uyguladığı için beş ay, asistanları darp ettiği için de 1.5 yıl hapisle cezalandırdı. Ancak Koç'un asistanları dövdüğü için verdiği 1.5 yıllık cezada bu suçu "tahrik" altında işlediği ve iyi halli olduğu gerekçesiyle altı aya indirdi ve ceza ertelendi; eşini dövdüğü gerekçesiyle verdiği beş aylık ceza da ertelendi.

Asistanlar Yiğiter ve Mertcan'a ise Koç'a yönelik "müessir fiil" suçundan dört ay hapis cezası verildi. Bu ceza sanıkların iyi hali nedeniyle  3 ay 10 güne düşürüldü. Asistanların cezasında "meşru müdafaa" indirimi ise yapılmadı.

Eşinden şiddet gören Cennet Koç'a ise amcasının oğlunu arayarak, "Burada olay çıktı yetiş" dediği gerekçesiyle "azmettirme" suçundan bir yıl hapse mahkûm edildi; bu ceza da ertelendi.

Kaynak: Bianet