21 Ekim 2011 Cuma

Elazığ'da Faşistler Kürt ve Alevi mahallelerine saldırdı

Elazığ'da dün Hozat Garajı'na yönelik olarak geliştirilen faşist saldırılar bu sabahtan itibaren tekrar başladı.

Dün Elazığ'da bulunan ve çoğunlukla Kürt - Alevi yurttaşlara ait işyerleri ve kahvehanelerin bulunduğu Hozat Garajı’na doğru yürüyüşe geçen ve devrimcilere, yurtseverlere yönelik hakaretlerle, sloganlarla saldıran faşistler, bugün de saldırılarını sürdürüyorlar.

Aralarında DHF'lilerin de bulunduğu devrimci, demokratik güçleri ile mahallelerden gelen yurttaşların direnişiyle püskürtülen faşistler bu sabah da Hozat Garajı karşısındaki bulunan Camiide toplanarak saldırı hazırlığı içerisine girdi.

Çevik Kuvvet polislerinin Hozat Garajı'nın giriş ve çıkışlarını tuttuğu Elazığ'da karşılıklı gergin bekleyiş sürüyor!

13.00 Polis Gaz Bombalarıyla Saldırdı!

Bu sabahtan itibaren Hozat Garajı karşısında ki bir camii de toplanan kalabalık faşist bir grup, polisin Hozat Garajı'na gaz bombaları atmasının ardından saldırıya geçti.

Hozat Garajı'na saldırıan faşistler, kolluk kuvvetleri "gözetimi" altında yer yer saldırılarını sürdürüyorlar.

Sayıları kalabalık olan faşistler, tekbir getirerek saldırırken; garaj civarındaki sokaklarda toplanan ve aralarında DHF üye ve taraftarlarının da bulunduğu devrimci, demokratik kesimler ile Hozat Garajı esnafı ve yerel halk, saldırıları geri püskürtüyor.

Olay yerinde bulunan çevik kuvvet polisleri ise geri çekilmek zorunda kalan faşistleri, sokaklara gaz bombaları atarak koruyor.

Polislerin, faşist grupları yönlendirmeleri ve saldırmaları için "motive etmeleri" ise dikkat çekiyor.

16.15 Faşistler Silahlarla Saldırdı!

Hozat Garajı'nda direnen kitle, 16.00'a doğru polislerle birlikte saldıran ve sayıları kalabalık olan faşistlere karşı direnişini sonlandırarak Fevzi Çakmak ve Alman Bağları mahallelerine doğru çekilmeye başladı.

Yürüyüş güzergahında faşistler silahlarla kitleye tekrar saldırdı.

Çatışmalar sırasında her iki taraftan ve polislerden yaralılar olduğu bilgisi ulaşırken, ayrıntılar konusundaki belirsizlik sürüyor.

16.15 itibariyle mahallelere ulaşmayı başaran kitlenin mahalle içerisinde dağıldığı bilgisi verilirken, faşistlerin bu kez de mahallelere yönelik kitlesel saldırılar gerçekleştirme ihtimalinin beklenildiği belirtiliyor.

18.31

Elazığ'da Kürt - Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Fevzi Çakmak, Alman Bağları mahallelerinde ve Hozat Garajı civarında gergin bekleyiş sürüyor.

Dün ve bugün boyunca polis desteğinde devam eden faşist saldırılarda çok sayıda iş yeri tahrip edilirken, birçok kişi de çeşitli şekillerde yaralandı.

Bu arada yine iki gün boyunca sayıları kimi zaman birkaç bine ulaşan faşist güruhun içerisindeki lise öğrencilerinin bizzat okul müdürleri ve bazı öğretmenler zoruyla alana taşındıkları öğrenildi.

İzzet Paşa Camii'ne şehrin çeşitli yerlerinden taşınan faşist gruplar ile zorla getirilen gençler, Kürt - Alevi yurttaşların üzerine, polis eşliğinde saldırtıldı.

Saldırılar esnasında İçişleri Bakanlığı'na ulaşmaya çalışan ve yeni bir katliamdan endişe eden yerel halktan kişiler ise hiçbir devlet yetkilisiyle görüşemediklerini ve basının bilinçli bir şekilde iki gündür yaşanan saldırıları kamuoyundan gizlediğini ifade etti.

Bugün itibariyle silahların da kullanıldığı saldırılara karşı halk nöbet tutmaya başladı.

Elazığ'ın Devrimci, Demokratik, İlerici Halk Güçleri ve Mahalleli Nöbet Başında

Son ulaşan bilgilere göre aralarında DHF'lilerin de bulunduğu Elazığ'ın devrimci, demokratik ve ilerici halk güçleri faşist saldırılara ve katliam girişimlerine karşı mahallelerde ve Hozat Garajı civarında nöbet tutacaklar.

Akşam üzeri sayıları 100 - 150 civarında olan bazı faşist grupların mahallere yönelik saldırı girişimleri halk gençliğinin ve mahalle halkının direnişiyle boşa çıkarılırken, polis, kente giriş çıkışları da özellikle Dersim - Elazığ karayolu üzerinde kontrol altına aldı.

Kaynak: Haberlink