18 Ekim 2011 Salı

“Son yüzyılda 1915’te Ermeni Soykırımı oldu''

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Son yüzyılda 1915’te Ermeni Soykırımı oldu, bir siyasetçi olarak soykırım lafını ağzıma alıyorum, kayıtlara geçsin” dedi.

Altan Tan, bu sözleri Mardin Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Midyat Sempozyumu’nda gündeme getirdi.

Tan, daha sonra Agos gazetesine yaptığı açıklamada da, Kürtlerin ve Müslümanların 1915’te oynadığı role dikkat çekti.

Mardin’de yaptığı konuşmayı değerlendiren Tan, Ermeni halkına karşı bir soykırım uygulandığını, bunun baş sorumlusunun da İttihat ve Terakki yöneticileri olduğunu söyledi. Anadolu’da o dönemlerde Ermeni komitelerinin yaptığı katliamlar da olduğunu belirten Tan, “Benim katilim iyidir, senin katilin kötüdür” anlayışının bırakılması gerektiğini dile getirdi ve “Bütün bu acılar için ortak bir anıt dikelim. Allahtan rahmet dileyelim, özür dileyelim” dedi.

"1915 soykırım değildi" iddialarına da değinen milletvekili, şöyle devam etti: “Uluslararası kriterlere göre hangi maddelere uyuyor hangilerine uymuyor, soykırım değil, tehcirdir deniyor. Ben şuna bakıyorum… Bu topraklarda o dönem nüfus 13 milyonken Ermenilerin nüfusu 1 milyon 200 bindi, yani o zaman bu ülkenin nüfusunun yüzde 10’u Ermeni’ydi. Şimdi Türkiye’de 40 bin Ermeni var, nerede bu Ermeniler? Yok, efendim kayboldu, hasta oldu, yolda öldü, kendisi gitti deniyor. Durup dururken neden insanlar malını, mülkünü, evini barkını bırakıp ülkelerinden gitsinler? 1915’te Ermenilerin önemli bir kısmı kılıçtan geçirildi. 1915’te 100 bin, 300 bin Ermeni öldü diyenler var. Sayı çok önemli değil. Yani sadece 100 bin kişi öldürüldü diyenler var, bu az bir rakam mı, bizi temize mi çıkarır?"

Kaynak: Haberlink