25 Ekim 2011 Salı

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi: Bayramınız Kurbansız Geçsin

2011 KATLİAM GÜNLERİNE KARŞI! (6 - 9 KASIM)

Hayvanlara uygulanan gündelik zulmün sistematik olarak sürdürüldüğü küresel bir kültürün üyeleri olarak, yaklaşan kurban bayramı vesilesiyle zulmün iyisi kötüsü olmaz diyerek bu kanıksamaya karşı tüm hayvan özgürlükçüleri ve hayvan hakları savunucularını seslerini ve eylemi yükseltmeye çağırıyoruz.

Gerek insana gerekse diğer türlere karşı zulmün ekonomik ve siyasal olarak olumlandığı bir toplumda, vicdani ve manevi inançlarla da kutsanmış olmasını kabul etmiyor, bir inanç, bir vicdan meselesidir diyerek üzerinden atlamayı ve görmezden gelmeyi reddediyoruz.

Kurban bayramında yaşanan katliamın endüstriyel hayvan katliamlarına nazaran devede kulak olduğunun da farkındayız. Ne var ki zulmün vicdanen o denli kutsandığı günlerde hayvanların feryadını seslendirmenin bir o kadar zaruri olduğunu düşündüğümüzden çağrımızı bu sene de yineliyoruz.

Sermaye sisteminin devlet kuruluşları (Diyanet) ve sivil toplum temsilcileri (yardım dernekleri ve vakıfları) iki yüzlü vicdan gösterileriyle birer rant kapısı olarak gördükleri katliam günlerini bu sene de reklam malzemesine dönüştürmüş durumdalar. Bu dernek ve vakıflar, bu sene kendi halkının açlığını ve yoksulluğunu düşünmeyip, yeni sömürü ve kemer sıkma kanunlarıyla yoksulu daha da yoksul kılan hükûmetle birlikte kurban bayramında koro halinde fakir ülkelere yardım adı altında kibir gösterilerinde bulunmaya başladılar bile.

Geçen sene olduğu gibi bu sene de hayvan kanlarına bulanmış vicdanları reklam stratejileriyle rant kapısına çeviren ve kurban bayramının endüstriyel hayvan zulmüne dahil edilmesi teşvik ve yaygınlaştırılmasına çabaladıkları için öncelikle bu kurumları hedef aldığımızı belirtmemiz gerekir.

Keza, kana bulanmış inançları ve katletmenin kutsallığına hipnotize edilmiş algıları kırmak eylemimizin en temel hedeflerinden birisidir. Bu yüzden hayvan özgürlüğünden yana tüm birey ve grupları bu sene de katliam günlerinde hakim algıları kırmaya ve eyleme geçmeye çağırıyoruz.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi - HÖİ

2009 yılından bazı fotoğraflar: https://picasaweb.google.com/105199337871822881168/KurbanBayramOzelEtkinlikleri2009

2010 yılının fotoğraf albümü: https://picasaweb.google.com/105199337871822881168/KurbanBayramOzelEtkinlikleri2010

Geçen sene yapılan kurbanla ilgili video: http://vimeo.com/17848093