25 Ekim 2011 Salı

'Deprem değil şovenizm öldürüyor'

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Diyarbakır İl Örgütü, Van depremine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Deprem değil kapitalizm ve şovenizm öldürüyor" dedi.


Ezilenlerin Sosyalist Partisi Diyarbakır İl Örgütü, AZC Plaza önünde yaptığı basın açıklamasında, Van depreminde hükümetin derhal sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

ESP üyeleri, "Deprem değil kapitalizm ve şovenizm öldürüyor" pankartı ile "Müge Anlı-Duygu Candaş asıl siz haddinizi bilin", "Aklı kıt vicdanı kıt kulağı sağır" yazılı dövizler taşıdı.

ESP Diyarbakır Basın Sözcüsü Mustafa Naci Toper, depremde yaşanan kayıplar nedeniyle tüm halka başsağlığı; yaralılara, göçük altında kalanlara ve ailelerine acil şifalar diledi.

Son dönemlerde artan ırkçı saldırılar ve askeri operasyonları hatırlatan Toper, "Bir yandan askeri operasyonlar 'sınırötesine' taşarken diğer yandan halkımızın etrafında ırkçı bir abluka örülüyor. Zembereğinden boşalan ırkçılık bununla yetinmiyor, halkımıza büyük acılar yaşatan Wan depremi bile şovenist histerinin dışa vurulmasına, halkımıza dönük hakaretlere vesile oluyor" dedi.

MEDYAYA TEPKİ

"İnsanlığın bittiği noktayı mı arıyorsunuz?" diye soran Toper, şöyle devam etti: "O vakit, 'Herkes haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin' diyen Müge Anlı gibi sömürgeci burjuva medyanın savaş dilini ezberlemiş spikerlerine bakın. Zaten yıkıma uğramış bir halkın depremle daha da büyüyen acılarına tuz basan savaş medyasına bakın."

Toper, her doğal afetin ardından yaşanan trajedilerin Van'da tekrar ettiğini belirterek, devletin deprem gerçeği karşısında halkı korumadığını, tedbir almadığını söyledi.

Depremin ardından devletin yardım kuruluşlarının ilk olarak askeri lojmanlar ve devlet kuruluşlarına gönderildiğini belirten Toper, şöyle konuştu: "Halkımız kendi çabalarıyla göçük altındaki yaralı ve ölülerini çıkarmaya çalışırken, devlet hala yardım için bölgeye etkin bir şekilde müdahale etmiş değildir. Bu zamana kadar Kürt halkının demokratik eylemlerine jet hızıyla müdahale eden, bütün güçlerini toplumsal eylemlerin karşısına diken devlet, aynı hızı ve gücü depreme müdahalede sergilememektedir. AKP hükümeti halka bu suçunun hesabını vermelidir. Buna da öncelikle hükümet olmanın sorumluluğunu hatırlayarak ve bütün olanaklarını hızla bölgeye seferber ederek başlamalıdır."

'EZİLENLERİN DAYANIŞMASINI ÖRELİM'

Deprem ile kapitalizmin kar anlayışının bir kez daha görüldüğünü ifade eden Toper, daha fazla kazanma hırsıyla ucuza binalar yapıldığını kaydetti. Toper, bu anlaşın yüzlerce insanının ölümüne sebep olduğuna dikkat çekti.

Mustafa Naci Toper, "Bugün Wan halkının çığlığını duymak ve depremin yaralarını sarmak için ezilenlerin dayanışmasını örme zamanıdır. Ellerimizi Wan halkına uzatalım, ezilenlerin dayanışmasını gösterelim" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından ESP MYK üyesi Fethiye Ok ve Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya'nın da içinde bulunduğu heyet, toplanan yardımları ulaştırmak üzere Van'a hareket etti.

Kaynak: ETHA