23 Ekim 2011 Pazar

Erciş'te ölü sayısı 50'ye yükseldi, Van'da devlet yok!

Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem sonucu Erciş’te büyük can kaybı yaşandı. İlk belirlemelere göre ilçede hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi.

Depremin özellikle Erciş’in Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde etkili oldu, birçok bina yıkıldı. Zeylan Caddesi’ndeki Eroğlu Apartmanı, Atatürk Caddesi’ndeki 5 katlı otel, Van Yolu Caddesi’ndeki 3 katlı bir bina yerle bir oldu. 100'e yakın binanın yıkıldığı ilçede son bilgilere hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi. Harabeye dönen ilçede çok sayıda insan göçük altında kaldığı bilgileri geliyor.

Van'da yaşanan deprem nedeniyle seferber olan BDP'li belediyeler, Van ve ilçelerine gönderilmek üzere arama kurtarma ekipleri, araç ve gıda malzemeleri gönderdi. Devlet cephesinden henüz bir yardım ekibinin gönderilmediği öğrenildi.

Van'da yaşanan deprem nedeniyle harekete geçen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), bölgeye heyet gönderirken, BDP'li belediyeler de yardım için seferber oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur, Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar belediyeleri bölgeye arama kurtarma ekipleri, seyyar mutfak, çadırkent, battaniye, ısıtma odaları ve ilk yardım malzemeleri gönderirken, Siirt Belediyesi de arama kurtarma çalışmaları için 100 kişilik bir ekip, gıda, battaniye gibi ihtiyaçların bulunduğu 1 kamyon dolusu malzeme gönderdi. Yardım için ikinci bir kamyonun da ilerleyen saatlerde yola çıkacağı öğrenildi. Kurtalan Belediyesi de Van'a 2 kepçe, 1 kamyon, çadır, battaniye ve gıda malzemelerinin bulunduğu 2 kamyon gönderirken, ilçede yardım kampanyası başlattığı öğrenildi.

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen arama kurtarma ekiplerinin bölgeye vardığı ve çalışmalara başladığı öğrenilirken, devlet cephesinden henüz bir yardım ekibinin gönderilmediği öğrenildi. Bir televizyon programına katılan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Van Milletvekili Özdal Üçer, "En ufak bir basın açıklamasında binlerce polisi, panzeri harekete geçiren devlet, yerin dibine batasıca bu yapı, krizi çözecek durumda değil" diyerek, devlet cephesinden henüz bir yardımın yapılmadığını söyledi.

Kaynak: ANF