21 Ekim 2011 Cuma

Kadınlar Cezaevi Önünde Barış Noktası Kurdu

Barış İçin Kadın Girişimi bugün saat 13.00'da KCK operasyonlarında tutuklanan kadınlarla dayanışmak ve barış taleplerini dile getirmek için Bakırköy Kadın Cezaevi önünde barış noktası kurdu.

Basın açıklamasını Barış İçin Kadın Girişimi adına Züleyha Gülüm okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Terörle Mücadele kanunu, barış isteyenlerin, 'bu savaşı durdurun artık yeter' diyen herkesin tepesinde bir tehdit olarak duruyor. Özgürlükleri temelden tehdit eden, her bir vatandaşın hayatını asılsız hukuk dışı uygulamalarla riske sokabilecek bir kanun eşliğinde haklarımız ve özgürlüğümüz elimizden alınıyor.

"Barış için sözlerimizi söyleyebildiğimiz heryerde barışın hemen şimdi gerekli olduğunu anlatmaya çalıştık. Bir tek insanımızı daha kaybetmeye tahammülümüzün olmadığını haykırdık. Savaşa ayrılan bütçenin kadınlara ayrılmasını talep ettik. Duymak istemediniz. Şimdi 30 yıldır süren savaşın en tehlikeli eşiğindeyiz.

Ölümlerin tarafı yok. Gencecik yaşamlar barışa dair taleplere, sözlere kulaklarını kapayan iktidarca yok ediliyor. Kara harakatıyla ,öldürmeyle, misillemeyle intikamla barışa değil, ancak daha kanlı bir savaşa doğru gidiyoruz.

" Buradan birkez daha Barış için buluşan, Barış için mücadele eden kadınlar olarak 'artık yeter' diyoruz.

"Bizler, bütün silahların hemen susmasını, bütün ölümlerin hemen durdurulmasını istiyoruz. Gözaltılara hemen son verilmeli, KCK davası adı altında tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

"Barış iklimini kurmak, müzakere ve diyalog koşullarının oluşturulması için; yaklaşık iki yüz bin kişinin yargılandığı, demokratik itirazı imkansız hale getiren  terörle mücadele yasası derhal kaldırılmalıdır.

"Barış için söz bitmedi. Bizim barışa dair sözümüz var. Sözümüz silaha uzanan ellerinizi tutacak ve bu topraklarda barış yeşerecek. Barış için ısrar ediyoruz. Başka çare yok, barıştan başka yolda yok."

Kaynak: Bianet